Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

W ramach realizacji zadania "SŁUCH TO TWÓJ ZMYSŁ – ZAGROŻENIA ŻYCIA W HAŁASIE” uczniowie pogłębili swoje wiadomości na temat szkodliwości  hałasu dla naszego zdrowia, sposobów jego niwelowania oraz przygotowali plakaty pod hasłem: HAŁAS - TWÓJ WRÓG !
Zapraszamy na przegląd prac uczniów klas VII ukazujących problem hałasu we współczesnym świecie:

1 plakat 303x420

Więcej…

 

Laureaci Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem „Żyjmy zdrowo” odebrali nagrody:

 • I miejsce Nikodem Sadecki kl. IV b
 • II miejsce Mikołaj Zuzelski kl. VI a
 • III miejsce Igor Żłobiński kl. VI a

Konkurs miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej oraz zasad higieny osobistej.
Gratulujemy zwycięzcom!

177517082 469056494329866 4590907900097122715 n

 

 

Realizacja zadania: Są wśród nas – problem dzieci otyłych, Znaczenie właściwego odżywiania się oraz zagrożenia wynikające ze złego odżywiania.

W dniach 20-22 kwietnia 2021r w ramach zdalnego nauczania podczas lekcji w-f w klasach 6a i 6b zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne nt.:
- Jeść, żeby żyć, a nie żyć, żeby jeść.
- Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem (otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia) – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?
Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez psychologa szkolnego z wykorzystaniem aplikacji Teams. Ich celem było zwrócenie uwagi na wpływ odżywiania na funkcjonowanie człowieka oraz profilaktyka zaburzeń odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinno wyglądać prawidłowe, racjonalne odżywianie. Zwrócono także uwagę na wpływ emocji na jedzenie, występowanie głodu emocjonalnego i zajadanie stresu, a także wskazano sposoby na poradzenie sobie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Dodatkowo uczniowie poznali charakterystyczne objawy poszczególnych zaburzeń odżywiania oraz sposoby ich leczenia.

e

 

176434860 464016341500548 986102719564660571 nŚwiatowy Dzień Ziemi został ustanowiony m.in. ku refleksji nad tym, jak olbrzymi wpływ na zanieczyszczenie Błękitnej Planety ma człowiek i jednocześnie, jak wiele możemy zdziałać wspólnie, aby temu przeciwdziałać. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. W roku 2021 Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa Dzień Ziemi był bardziej wirtualny. Uczniowie klasy 4a na godzinie wychowawczej dowiedzieli się, jak sami mogą wpłynąć na poprawę klimatu i działać na rzecz klimatu.

 

Więcej…

 

Zdrowie zaczyna się na talerzu - wiedzą o tym drugoklasiści. Przygotowali swoje propozycje potraw, które można spożyć na drugie śniadanie. Powstała z nich elektroniczna książka kucharska, do której obejrzenia serdeczne zapraszamy!

sniad1 420x287

sniad2 420x293

Tutaj kliknij, aby obejrzeć całą książkę kucharską klasy 2b

 

Wszyscy wiedzą, że zdrowy posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Nasi uczniowie o tym nie zapominają i w ramach WIOSENNEGO TYGODNIA ZDROWIA wykonali barwne kolaże na temat ,,Zdrowy posiłek”.
Galeria prac plastycznych uczniów klasy V

169455097 455851652317017 4347334075420221653 n 286x420 286x420

Więcej…

 

Kwiatkowski plakat 315x420Tradycyjnie 6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i podkreśla rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie. 6 kwietnia, ta data wcale nie jest przypadkowa, właśnie tego dnia w 1896 roku odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk I Olimpiady w epoce nowożytnej na Stadionie Panateńskim. Z tej okazji przed Świętami Wielkanocnymi na lekcjach wychowania fizycznego odbyły się pogadanki na temat aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, uczniowie z klas czwartych i piątej wykonywali plakaty promujące aktywny tryb życia, opowiadali o swoich pasjach i sukcesach sportowych swoim kolegom. 

Więcej…

 

Jakub K. 302x420Wszyscy wiedzą, że zdrowy posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Nasi uczniowie o tym nie zapominają i w ramach WIOSENNEGO TYGODNIA ZDROWIA wykonali barwne kolaże na temat ,,Zdrowy posiłek”. W swoich pracach przedstawili ulubione produkty, które są wartościowe i przyjazne dla zdrowia. Realizacja zadania z pewnością przyczyniła się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów.

Więcej…

 

W dn. 25 marca b.r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem „Żyjmy zdrowo”. Skierowany był do uczniów klas IV – VI. Przeprowadzenie konkursu było jednym z zadań zawartych w Programie Szkoły Promującej Zdrowie. Konkurs miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test w trybie zdalnym. Uczestnicy wspomnianego konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat zasad prawidłowego żywienia, aktywności fizycznej oraz zasad higieny osobistej. Spośród 55 uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

 • I miejsce Nikodem Sadecki kl. IV b
 • II miejsce Mikołaj Zuzelski kl. VI a
 • III miejsce Igor Żłobiński kl. VI a

Konkurs zorganizował i przeprowadził szkolny koordynator Programu Szkoły Promującej Zdrowie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych nastąpi wkrótce.

 

zdj główne CopyW dniach 23-26 marca 2021 realizowany był w klasach VII –VIII ogólnopolski program profilaktyki czerniaka z inicjatywy  Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2017 roku zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3 800 czerniaków skóry. Co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wynika ze zmiany zachowań Polaków: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony oraz nieodpowiedzialnego opalania w solarium. Dlatego zwiększanie wiedzy na temat czerniaka wśród młodzieży jest tak szczególnie istotne.
Zajęcia, w oparciu o zdjęcia, plakat i film, przeprowadził pedagog szkolny.


Więcej materiałów związanych z programem można znaleźć pod adresem:
https://www.akademiaczerniaka.pl/

 

163977261 447145943187588 8996980033160915714 o 420x315W tym roku nasza szkoła włączyła się do akcji Światowy Dzień Wody z PAH, czyli Polską Akcją Humanitarną. Akcja przebiega pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Ma ona na celu szerzenie wiedzy uczniów na temat wartości wody, ukazanie problemu braku dostępu do wody na naszej planecie oraz zrozumienie zależności pomiędzy naszą konsumpcją,  a zużyciem wody. W ramach akcji, na lekcji biologii i geografii,  uczniowie klas od 4 do 8 dowiedzieli się, że:

 • Dostęp do wody, to prawo każdego człowieka.
 • Nie wszyscy mieszkańcy naszej planety mają dostęp do wody pitnej.

Uczniowie po obejrzeniu filmów: „Czy zabraknie nam wody?”, „Susza, kranówka i betonoza, czyli wszystko o wodzie w Polsce” dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń płynących z nadmiernego zużywania wody. Przygotowali też prezentacje, którymi chętnie dzielili się z kolegami.

Więcej…

 

3Wiedzą na temat zalet zdrowego odżywiania, jego wpływu na rozwój fizyczny i umysłowy dzieci i dorosłych, wykazali się uczniowie klas IV - VIII SP 1 w Mławie.
W lutym 2021r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaproponował uczniom konkurs multimedialny „ Książka kucharska – zdrowe przepisy dla dzieci i młodzieży”
Przedmiotem konkursu była prezentacja zrobiona w formie multimedialnej książki kucharskiej, zawierającej przepisy na zdrowe dania. Prezentację można było wykonać indywidualnie lub w parach.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, przesłano 25 prac. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością i umiejętnością tworzenia prezentacji multimedialnych, dlatego jury nie miało łatwego zadania. Ostatecznie wyróżniono następujące osoby:

NAGRODA GŁÓWNA  - Maja Maruszewska kl. IV a i Jakub Maruszewski kl. VI b
KLASY IV- VI

 • I miejsce Maja Sadowska kl. VI a
 • II miejsce Zuzanna Dymczyk kl. IV a
 • III miejsce Anastazja Rzeplińska kl. IV a
 • wyróżnienie Igor Tkaczyk kl. IV b

KLASY VII - VIII

 • I miejsce Alicja  Pszczółkowska kl. VII c
 • II miejsce Zuzanna Rzeplińska kl. VII a
 • III miejsce Maja Piłkowska kl. VII c

Więcej…

 

Michałowska Maja 420x315Światowy Dzień Wody (22 marca) w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Tego dnia, w ramach wewnątrzszkolnej akcji „Dzień Wody” wynikającej z Programu Szkoły Promującej Zdrowie „Żyjmy Zdrowo”, uczniowie klasy 4a na zdalnej godzinie wychowawczej dyskutowali na temat znaczenia wody w życiu człowieka. Celem przeprowadzonej akcji było uświadomienie uczniom, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Uczniowie w Dniu Wody czytali zgromadzone informacje na temat znaczenia wody dla życia na Ziemi. Wykazali się kreatywnym myśleniem układając rymowanki oraz wykonywali plakaty nt. wody. Z zainteresowaniem oglądali prezentację multimedialną „Kropla wody”. Rozmawiali o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Wspólnie zastanawiali się nad sposobami oszczędzania wody. Poprzez uczestnictwo w akcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wody oraz uświadomili sobie, jak ważna jest ona w życiu człowieka.

Rymowanki o wodzie

Życie bez wody jest dla nas niewyobrażalne,
a skutki jej niedoboru są coraz bardziej zauważalne.

Bez wody nie ma życia,
a więc nie ma też mycia.

Nauczmy się wodę szanować,
by później nie żałować.

Więcej…

 

Sieć 420x171W czasach zdalnego nauczania sprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci nabiera szczególnego znaczenia. Uczniowie bardzo dużo czasu spędzają przed komputerem podczas lekcji online ale również przygotowując się do zajęć i odrabiając prace domowe. 9 lutego przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza szkoła włączyła się  w obchody i podjęła różnorodne inicjatywy. Odbyły się rozmowy, pogadanki, gry i zabawy. Młodsi uczniowie wykonali plakaty, a starsi prezentacje i stronki w języku HTML. Zaprojektowana została również gazetka tematyczna na korytarzu, gdzie przerwy odbywają klasy 1-3. Wychowawcy klas 6 przeprowadzili na godzinie wychowawczej debatę na temat: „Jak wykorzystać współczesne technologie do rozwoju osobistego”. 

Więcej…

 

5936DC9A 3A6C 4861 A589 A7464303C975 420x315Od października 2020r. w kl.VIIIa realizowany był projekt "Hejt-Twoja odpowiedzialność". Zajęcia z uczniami prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Lepsze jutro", ZOW w Mławie i KP Policji w Mławie. Młodzież dowiedziała się o formach, rodzajach przemocy i jej skutkach. Uczono się też jak radzić sobie z hejtem,  jak postępować będąc świadkiem hejtu i czym można zastąpić hejt. Poznali zasady antyhejtowe i stosowali zdobyte wiadomości w ćwiczeniach warsztatowych. Obejrzeli również spot MSWiA „Hejt”. Mamy nadzieję, że po tych zajęciach młodzież będzie bardziej odpowiedzialna i świadoma konsekwencji stosowania hejtu oraz że będzie zapobiegać mowie nienawiści.

Więcej…

 

W listopadzie br. w klasach VIIabc realizowany był program profilaktyczny „Debata”, który znajduje się na liście programów rekomendowanych. Prowadzili go specjaliści z Pracowni Szkoleniowej  „Krokus” z Krakowa.
Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, a dokładniej :

 • wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
 • klasyfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
 • wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych -  osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych – rodziców i nauczycieli.

Więcej…

 

zdj 3 315x420Nauka przy komputerze i innych przenośnych urządzeniach (laptop, telefon, tablet) w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób. Zbyt długie patrzenie na monitor i ekran może powodować pogorszenie wzroku. Natomiast niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze lub podczas używania urządzeń przenośnych może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni. Nieprzerwana nauka przy monitorze komputera lub ekranie innego urządzenia powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut. Dlatego tak ważne jest, aby przerwę śródlekcyjną wykorzystać na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. O tym bardzo dobrze wiedzą uczniowie klasy 4a i 5a, którzy w czasie tych przerw wykonują ćwiczenia mające na celu zapobieganie w/w dolegliwościom.

Więcej…

 

Recepta na pandemię w wykonaniu klasy 7c. Uczniowie samodzielnie wykonali zdrowe i smaczne śniadania.
128813409 382143929687790 600271825537971732 o

 

127543386 378896590012524 5732973055246827383 oPodczas godziny wychowawczej, uczniowie klasy VIII b mieli okazję spotkać się z panią aspirant z Komendy Policji w Mławie. Młodzież, podczas zdalnej lekcji na platformie Teams, dowiedziała się, jak maksymalizować bezpieczeństwo zakupów on- line oraz czego unikać podczas dokonywania płatności internetowych. Teraz wystarczy tylko te wszystkie rady przekazać Mikołajowi, aby podczas kupowania prezentów w sklepach internetowych, nie dał się oszukać.

 

 

1 420x315W październiku 2020r. psycholog szkolny Marta Drzewiecka realizowała w klasach IV program profilaktyczny „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Program oparty jest na animowanym filmie o tym samym tytule, którego bohaterami są różne postacie z bajek. Głównym celem programu było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. W filmie został przedstawiony mechanizm uzależnienia, szkodliwości oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne).
Po projekcji filmu odbyła się kontrolowana dyskusja z uczniami. Podczas niej zwrócono szczególną uwagę na przyczyny i skutki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania społecznego osoby uzależnionej.

Więcej…

 

124004850 363747838194066 2962263637902822751 o 420x315"Strzeż się tycia, wybierz zdrowy styl życia" - pod takim hasłem klasa 3a przygotowała apel szkolny. Dzieci przedstawiły historię Marlenki, która się niezdrowo odżywiała. Jednak przyjaciele przekonali ją i jej rodziców do zmiany stylu życia i zdrowej diety. Na zakończenie trzecioklasiści w strojach warzyw zatańczyli do starego przeboju "Zuppa romana" - czyli zupa rzymska (warzywna). Apel ten był realizacją jednego z zadań programu Szkoła Promująca Zdrowie. Ze względu na reżim sanitarny rzedstawienie obejrzała tylko klasa 3b.

Więcej…

 

121558245 1254444451555164 702151400501909214 n 420x315Z okazji Światowego Dnia Żywności, przypadającego na 16 października, uczniowie klas 3a i 3b przygotowali wystawę "Dary jesieni". Zaprezentowali własnoręcznie wykonane postacie i kompozycje składające się z warzyw i owoców.  Dzieci chciały w ten sposób zachęcić do spożywania zdrowej żywności pochodzącej z polskich sadów i ogrodów. Wystawę można podziwiać na dolnym korytarzu szkoły. Zadanie to należy do programu Szkoły Promującej Zdrowie.

Więcej…

 

IMG 20201016 1010591 420x315Zawsze aktualny i propagowany styl  zdrowego odżywiania stał się powodem do zorganizowania wśród uczniów  "Dnia jabłka i marchewki". Miał on miejsce w dniu 16 października 2020r. W tym dniu przypada Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Święto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności na skalę globalną i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych. W w/w przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas I-III. Przygotowali wystawkę aforyzmów i cytatów odnośnie tych owoców i warzyw. W koszykach znalazły się piękne okazy marchewek i jabłek. Można też było znaleźć informacje o dobroczynnych właściwościach tych warzyw i owoców. Uczniowie tego dnia ubrali się w kolory: czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Ponadto przyozdobili głowy przepaskami z marchewkami i jabłkami. Do drugiego śniadania nie mogło zabraknąć zdrowych witamin zawartych w jabłku i marchewce. Dzień jabłka i marchewki przygotowały Elżbieta Łuba i Dorota Końpa.

Więcej…

 

120502646 186980989605504 7397963637125844991 oJabłko to najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze, ma również swoje święto obchodzone na całym świecie. 1 października uczniowie z naszej szkoły obchodzili Święto Jabłka.  Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie w młodych ludziach nawyku zdrowego odżywiania. W ramach zajęć lekcyjnych odbyły się m.in. pogadanki, rozmowy.Taka nietypowa lekcja miała na celu kształtowanie trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw poprzez udostępnianie dzieciom porcji owocowo-warzywnych oraz wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

Więcej…

 

5a dpk 420x315To międzynarodowa inicjatywa, która w Polsce organizowana jest po raz piąty. Akcja promuje wartość edukacji na świeżym powietrzu, a nie ma lepszego sposobu na poznanie otaczającej nas przyrody, niż bezpośrednio jej doświadczając.
W ramach tej inicjatywy uczniowie klasy 5a i 7a lekcje biologii i geografii odbyli w terenie. W piątek z nauczycielkami przedmiotów udali się oni do parku miejskiego. Podczas drogi, klasa 7a poruszała się zgodnie z wyznaczonymi na mapie punktami i określała  azymut, rodzaj zabudowy oraz typy napotkanej roślinności. Klasa 5a pracowała w kilkuosobowych grupach. Zadaniem każdej z grup było rozpoznanie kilku gatunków drzew liściastych i iglastych po rodzaju liści oraz wyglądzie kory. Uczniowie posługiwali się przyrządami przyrodniczymi i za pomocą kompasu określali kierunki geograficzne. Wszyscy wrócili bogatsi o wiedzę, zadowoleni i dotlenieni.

Więcej…

 

IMG 0359 420x315Dzień Pustej Klasy - w ramach tej inicjatywy klasa 4 a z nauczycielem wychowania fizycznego udała się na ścieżkę zdrowia znajdującą się na terenie szkolnym. Lekcję wych. fiz. nie muszą odbywać się tylko w czterech zamkniętych ścianach. Ustawione urządzenia na wspomnianej ścieżce wspierają równomierny rozwój całego ciała, podnosząc siłę, szybkość, wytrzymałość i koordynację ruchową, a przede wszystkim pozwalają na rozwój różnych partii mięśniowych. Ścieżka zdrowia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Daje ona znakomite możliwości rozwijania umiejętności ruchowych, ale także kształtuje wyobraźnię ruchową.

Więcej…

 

120227812 332901634612020 5567813686378169601 o 420x315Dzień Pustej Klasy - 25 WRZEŚNIA -międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji na świeżym powietrzu!
Nauczyciele naszej szkoły,  tego dnia przynajmniej jedną lekcję spędzili ze swoimi uczennicami i uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby odkrywać wartość edukacji terenowej – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie.
Na placu szkolnym odbyły się lekcje w klasach 3b, 4a, 6a, 7bc. Uczniowie liczyli, mierzyli, obserwowali, ćwiczyli, rozmawiali i tworzyli swoje prace. Brawo! Gratulujemy pomysłów. Nie tylko w klasie jest fajnie!

Więcej…

 

IMG 20200910 102615 315x420W dniu 10.09.2020r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas Iab z policjantami z KPP w Mławie. Pani mł.asp. Aneta Prusik rozmawiała z uczniami na temat bezpiecznej drogi do szkoły, zasad poruszania się po drodze i prawidłowego przekraczania jezdni. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i wykazywali się również znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych.

Więcej…

 

IMG 0182 420x315Uczniowie klasy 4 a w ramach wychowania komunikacyjnego przypomnieli sobie zasady poruszania się pieszego w ruchu drogowym. W tym celu udali się na przejście dla pieszych znajdujące się tuż przy szkole. Tam czekał na nich „Pan Stopek”, który poinformował uczniów o tym,  jak bezpieczne przejść przez ulicę, gdy znajduje się przy niej sygnalizacja świetlna i jak się zachować, gdy ich nie ma. Na pomoc „Pana Stopka” w bezpiecznym przedostaniu się z jednej strony jezdni na drugą mogą liczyć również osoby starsze i niepełnosprawne.

Więcej…

 

Moduł: Aktywność fizyczna 1468CCB7 48F6 467B A690 76383D4F33E3 420x315
Zadanie: Kondycja fizyczna i dbałość o sylwetkę
Sposób realizacji: propozycje aktywnego odpoczynku - prace plastyczne
    
W ramach realizacji zadania ,,Kondycja fizyczna i dbałość o sylwetkę” Programu Szkoły Promującej Zdrowie ,,Żyjmy zdrowo” uczniowie klas V - VI wykonali prace plastyczne na temat ,,Różne formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu”.
Celem zadania było promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych uczniów poprzez działania plastyczne w różnych technikach.
Przeprowadzone zadanie przyczyniło się do większego zainteresowania uczniów aktywnością fizyczną w czasie wolnym. Poszerzyło wiedzę uczniów na temat znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka. Wzbogaciło doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie prac różnymi technikami plastycznymi.

Więcej…

 

1 420x315W roku szkolnym 2019/2020 kontynuowane były działania promujące zdrowy styl życia w ramach realizacji prozdrowotnych działań uczniów. Podczas zajęć na świetlicy zrealizowałam na początku roku tematy dotyczące bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Włączyłam się wraz z wychowankami w akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Współorganizowałam różnego rodzaju imprezy okolicznościowe na świetlicy, integrując tym samym wychowanków. Przeprowadziłam zajęcia „Jem zdrowo – żyje kolorowo”- podkreślając znaczenie koloru produktów i ich wpływ na nasz organizm. Przygotowałam gazetkę tematyczną na ten temat. Zorganizowałam spotkanie wychowanków świetlicy z pielęgniarką szkolną na temat zajęć profilaktycznych „Dlaczego warto myć ręce?” połączoną z emisją filmiku edukacyjnego.

Więcej…

 

Z okazji przypadającego Dnia Dziecka ogłoszono Szkolny Konkurs Sportowy „Mistrz żonglerki” dla chłopców oraz  Szkolny Konkurs Sportowy „Mistrz skakanki” dla dziewcząt. Konkursy były przeznaczone dla uczniów klas 4-8. Celem konkursów było zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej, popularyzacji sportu skakania na skakance i gry w piłkę nożną oraz podniesienie sprawności fizycznej. Należało w ciągu 2 minut jak najwięcej razy przeskoczyć przez skakankę, a w przypadku żonglerki jak najwięcej razy odbić piłkę nogą, również w ciągu 2 min. W konkursie skakanki zwyciężyła Zuzanna Rzeplińska z klasy 6a natomiast w konkursie żonglowania zwyciężył Mateusz Powązka z klasy 8a. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.  Organizatorami w/w konkursów byli nauczyciele wychowania fizycznego. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego.

IMG 0010 315x420

IMG 0003 315x420

 

 

asertywnoscPsycholog szkolny w swojej codziennej pracy z uczniami/ przedszkolakami wykorzystywała elementy treningu asertywnego wyrażania uczuć. Rozwijała i wzmacniała umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji zarówno swoich, jak i innych. Podczas zajęć uczniowie/przedszkolaki mieli możliwość poznać i przećwiczyć zachowanie się w różnych sytuacjach. Uczyli się w jaki sposób wyrażać emocje, aby zadbać zarówno o siebie jak i innych. Dzięki temu rozwijali u siebie empatię i wrażliwość na drugiego człowieka. Uświadomili sobie także prawo do odmowy i własnego zdania.
Podczas zajęć psychoedukacyjnych psycholog szkolny wskazywała i wzmacniała znajomość norm i zasad społecznych pozwalających budować zdrowe relacje z innymi i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Podczas zajęć indywidualnych i grupowych przeprowadzała szereg ćwiczeń, zabaw relaksujących i wyciszających, pomagających obniżyć napięcie emocjonalne oraz radzić sobie ze stresem. Zwracała uwagę na konieczność dbania o swoje zdrowie, w tym zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks.

Więcej…

 

Realizacja zadania: Są wśród nas – problem dzieci otyłych, Znaczenie właściwego odżywiania się oraz zagrożenia wynikające ze złego odżywiania.

W maju i w czerwcu w ramach zdalnego nauczania podczas lekcji biologii, wychowania do życia w rodzinie oraz edukacji dla bezpieczeństwa w klasach 6-8 zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne nt.:
- Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem (otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia) – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?
- Jem, żeby żyć, a nie żyję, żeby jeść.

Zajęcia zostały przygotowane we współpracy z psychologiem szkolnym poprzez udostępnienie uczniom prezentacji multimedialnych. Ich celem było zwrócenie uwagi na wpływ odżywiania na funkcjonowanie człowieka oraz profilaktyka zaburzeń odżywiania. Dzięki nim uczniowie poznali charakterystyczne objawy poszczególnych zaburzeń odżywiania oraz sposoby leczenia. Z drugiej prezentacji multimedialnej natomiast dowiedzieli się, jak powinno wyglądać prawidłowe, racjonalne odżywianie. Zwrócono także uwagę na wpływ emocji na jedzenie, występowanie głodu emocjonalnego i zajadanie stresu. Na koniec wskazano sposoby na poradzenie sobie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

1 420x314

2 420x314

 

Projekt edukacyjny realizowany w klasie 7b w roku szkolnym 2019/2020


Temat projektu:  W jaki sposób promować zdrowy styl życia?
Przedmiot: wychowanie fizyczne
Skład zespołu uczniowskiego: uczniowie klasy 7b
Motto:
Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała jest podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej.            
/John F. Kennedy?

Termin realizacji:  03.03.2020 -  29.05.2020r.

Cel ogólny projektu:
Edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia.

Cele szczegółowe projektu:
1. Kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia wśród młodzieży.
2. Kształtowanie zmiany postaw i zachowań związanych z aktywnością fizyczną.
3. Rozpowszechnianie zasad zdrowego stylu życia w środowisku szkolnym i lokalnym.
4. Rozwijanie aktywności fizycznej młodzieży.
5. Rozwijanie inwencji twórczej, samodzielności i kreatywności uczniów w opracowaniu i realizacji zadań projektu.
6. Możliwość prezentowania własnych umiejętności: plastycznych, informatycznych, organizacyjnych oraz sprawności fizycznej
7. Rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole, dzielenie się rolami i zadaniami.
8. Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.
9. Uczenie odpowiedzialności za wykonanie powierzonych zadań
Oczekiwane efekty :
–  wzrost świadomości potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych
–  wzrost wiedzy nt. potrzeby uprawiania aktywności fizycznej
–  poprawa umiejętności współpracy, rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji,
    negocjowania oraz radzenia sobie ze stresem

Więcej…

 

W ramach realizacji programów profilaktyki 10 marca 2020r. pedagog szkolny przeprowadził zajęcia z programu profilaktycznego „Cukierki” w kl.IIIa.
Celem zajęć było:

 • przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych,
 • kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi,
 • pokazanie dzieciom , co mogą zrobić, aby oni sami i ich koledzy i koleżanki nie były podatne na zdradliwe propozycje osób zdeprawowanych,
 • ukazanie potrzeby kontaktu z zaufanymi dorosłymi w sytuacjach zagrożenia,
 • rozwijanie w uczniu postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego i technicznego jako osób, które mogą udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

Dzieci podczas demonstrowanej scenki miały możliwość przekonania się, że samodzielnie trudno jest uwolnić się i trzeba poszukać pomocy u innych, najlepiej dorosłych osób. Wysłuchały czytanej przez pedagoga bajki A. Grzelak  pt. "Cukierki”.
Potem chętnie rozmawiały o tym, co należy zrobić, gdy ktoś nieznajomy będzie chciał poczęstować je cukierkiem lub będzie im coś proponował. Wykazały się również wiedzą  dotyczącą szkodliwych dla zdrowia substancji i sposobów, aby unikać kontaktu z tego typu substancjami.

IMG 20200310 132300 420x315

 

makieta Chaborski 1 420x315Uczniowie klasy 4a w ramach zdalnych lekcji techniki wykonywali makiety skrzyżowania. Zaprojektowane makiety składały się z: planszy skrzyżowania, sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych i modeli pojazdów. Uczniowie starali się oddać rzeczywistość jak najbardziej realistycznie, projektując domy, boiska, odpowiednie znaki, ścieżki rowerowe, chodniki obok infrastruktury drogowej.

Więcej…

 

Roksana z klasy 2b w ramach projektu edukacyjnego "Zdrowy styl życia" nauczyła się piec chleb.

Zaprasza nas do wspólnego pieczenia. 

 

Zdrowy styl życia - to projekt edukacyjny realizowany w klasie 2b. Dzieci przystapiły do jego realizacji 3 lutego 2020, ale, ze względu na pandemię wirusa, dokończenie projektu i jego prezantacja odbyła się zdalnie.

Tematyka

 • Owoce i warzywa.
 • Chleb
 • Mleko i jego przetwory.
 • Żyj aktywnie.

Motto:
„Zdrowie – nie dar niebios zesłany raz na zawsze
- nad zdrowiem trzeba pracować i praca ta ma charakter pedagogiczny”
Maciej Demel

Fotorelacja

1 420x236

2 420x315

Więcej…

 

ŁUKASZEWSKA 420x420Uczniowie klasy 4 a w ramach swojej pracy zdalnej robili kanapki. Wcześniej dowiedzieli się o zasadach zdrowego odżywiania m.in. o tym, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie? Ponadto uczniowie uczyli się o kulturze spożywania posiłków i higienie ich przygotowywania. Rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność. Poznali też korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania

Więcej…

 

≈ ∞ ≈

Czyste powietrze, gleba i woda
to naszej planety piękna uroda.
Oszczędzajmy w domu wodę,
tym samym dbając o przyrodę.
Dbajmy o lasy małe i duże,
by zdrowe powietrze było jak najdłużej.
Nie wyrzucajmy śmieci na trawę,
bo to nam psuje dobrą zabawę.
Żyjmy wszyscy ekologicznie,
a wtedy życie nasze będzie śliczne.
Filip K.

≈ ∞ ≈
Pamiętaj Polaku młody
dbaj zawsze o piękno przyrody.
Nie zaśmiecaj naszej Ziemi.
Nie zużywaj zbyt dużo energii.
Oszczędź wodę, papier, prąd.
Złe nawyki wyrzuć w kąt.
Stań się eko.
Dbaj o ląd.
Dbaj o pola, łąki, lasy.
Dbaj o Ziemię po wsze czasy.
Jakub B.

≈ ∞ ≈
Nasza Ziemia to nasz dom,
więc sprzątajmy zawsze ją.
Dbajmy o las, parki wodę,
całą naszą przyrodę.
Jeśli tego nie zrobimy
nie będziemy mieć już zimy.
To co piękne zniknie nam
pozostanie smutek żal.
Antoni Ch.

≈ ∞ ≈
Nasza Ziemia ukochana ,
jest szczęśliwa dzisiaj z rana .
Bo dziś przyszło dużo dzieci
i zebrało wszystkie śmieci .
Bartosz W.

≈ ∞ ≈
Korona Ziemi.
Chociaż teraz panuje okrutna korona
wciąż ważna jest Ziemi ochrona.
Wirus wielu ludziom życie odbiera,
lecz dla Ziemi nowe okno się otwiera.
W kanałach weneckich oczyściła się woda.
Leśne zwierzęta ogarnęła większa swoboda.
I śmiało wychodzą na puste ulice miasta.
I widać ich przestrzeń była dotąd za ciasna.
Kiedyś ten wirus w końcu minie.
Dbajmy o Ziemię, bo przez nas zginie.
Ewelina CH.

≈ ∞ ≈
Moja Ziemia.
Dziś jest święto Ziemi,
wszystko się zieleni.
Przyrodnicy się starają
i o Ziemię dbają.
Ktoś zasadzi bratki i stokrotki
inny pomaluje płotki.
By na Ziemi było czysto w koło,
by matce Ziemi było wesoło.
Dbajmy o nią!
Jakub P.

≈ ∞ ≈
Moja Ziemia.
Ziemia – moja planeta kochana
jedyna i umiłowana.
Na niej żyjemy, mieszkamy
i o Nią nie zawsze dbamy.
Musimy ja poprosić
by nas chciała nosić.
Wiec jej obiecujemy,
że dbać o nią będziemy.
Łukasz P.

≈ ∞ ≈
My mławiacy Dzień Ziemi chętnie obchodzimy
i koronawirusa się nie boimy,
bo ręce zawsze starannie myjemy
i buzię zakrywamy nie tylko jak kaszlemy.
Dbamy o przyrodę nie tylko od święta,
bo Matka Ziemia to dla nas rzecz święta!
Jakub O.

 

Codziennie słyszymy informacje o suszy panującej na świecie i w naszym kraju. Coraz częściej mówi się o potrzebie oszczędzania wody. To oszczędzanie powinniśmy rozpocząć od naszych gospodarstw domowych, bo każda kropla się liczy. Uczniowie klas siódmych wykonali projekty naklejek promujących racjonalne gospodarowanie wodą, które można powiesić w kuchni lub łazience.

received 141683450610544 315x420

Więcej…

 

Chcąc uczcić Światowy Dzień Ziemi oraz zaakcentować nasze proekologiczne postawy, uczniowie naszej szkoły wykonali piękne prace plastyczne. Znalazły się wśród nich plakaty, lapbooki, prace powstałe z recyklingu, a nawet upcyklingu oraz wykonane techniką kolażu.

adam 7b 315x420

Więcej…

 

20200421 114021 HDR 315x420Dzień  Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko.
Oto niektóre wypowiedzi naszych uczniów nt. ekologii:

 • wyłączajmy oświetlenie w pokoju, gdy z niego wychodzimy.
 • segregujmy odpady nadające się do powtórnego użycia.
 • unikamy kupowania rzeczy z plastiku.
 • na zakupy zabierajmy ze sobą reklamówki, aby nie trzeba było przynosić kolejnej torby plastikowej ze sklepu.
 • oszczędzamy papier, zbierajmy makulaturę do specjalnie wyznaczonych pojemników.
 • używajmy butelek zwrotnych, zbędne szkło zwracajmy wyrzucamy do specjalnie oznaczonych pojemników.
 • kupujemy artykuły w szkle a nie w puszkach (produkcja szkła jest tańsza i może być ono powtórnie wykorzystane).
 • korzystamy z kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie.
 • zmniejszamy zanieczyszczenie wody poprzez używanie środki czyszczące bezpiecznych dla środowiska (patrzmy na etykietki).
 • zakręcamy  wodę podczas mycia zębów

W przeddzień Dnia Ziemi uczniowie wyszli do swoich przydomowych ogródków by nacieszyć się słońcem. Wiosna na dobre zawitała do ogrodów. Przy tej okazji zrobili zdjęcia roślinności  w ich najbliższym otoczeniu.

7C062E0C 4944 484B 892A F99E2B2CA816 315x420

85ECA0FC 279F 45B0 89B6 7C98C91E3915 420x315

Więcej…

 

Na przełomie lutego i marca 2020r. psycholog szkolny Marta Drzewiecka realizowała w klasie IVa program profilaktyczny „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Program oparty jest na animowanym filmie o tym samym tytule, którego bohaterami są różne postacie z bajek. Głównym celem programu było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. W filmie został przedstawiony mechanizm uzależnienia, szkodliwości, oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne).

Po projekcji filmu odbyła się kontrolowana dyskusja z uczniami. Podczas niej zwrócono szczególną uwagę na przyczyny i skutki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania społecznego osoby uzależnionej.

Kontynuacją realizacji programu profilaktycznego Tajemnica zaginionej skarbonki były zajęcia przeprowadzone również przez szkolnego psychologa Martę Drzewiecką, nt. Umiem powiedzieć „Nie”.

Więcej…

 

20200309 123009 HDR 420x3159 marca b.r. w Mławskiej Hali Sportowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w halową mini piłkę ręczną dziewcząt. Do tej rywalizacji przystąpiły cztery najlepsze drużyny, które pomyślnie przebrnęły wcześniejsze eliminacje. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Mimo ambitnej walki drużyna z naszej szkoły uległa rywalkom zajmując IV miejsce. Naszą szkołę reprezentowały: Pola Popielarczyk, Julia Dymczyk, Zuzanna Chmielewska, Zuzanna Wrońska, Natalia Chmielewska, Natalia Gaadomska, Zuzanna Rzeplińska, Wiktoria Jaworska, Wiktoria Libert, Wiktoria Wojtkowska, Aleksandra Górna, Maja Pikus. Gratulujemy naszym zawodniczkom i życzymy sukcesów sportowych.

Więcej…

 

IMG 20200305 122125 420x315Dnia 5 marca b.r. w Mławskiej Hali Sportowej odbyły się mistrzostwa naszego powiatu w piłce ręcznej. Wzięli w nich udział chłopcy z rocznika 2005 i 2006. Na zawody zgłosiły się 4 drużyny, których opiekunowie drogą losowania ustalili kolejność rozgrywania meczów oraz system rozgrywek.  Grano systemem „każdy z każdym”. Celem tej imprezy sportowej była: popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie właściwych postaw i zachowania podczas rozgrywek sportowych – gra fair play oraz wyłonienie mistrza powiatu mławskiego, reprezentanta na zawody rejonowe. Mimo zaciętej rywalizacji musieliśmy uznać wyższość naszych przeciwników ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Mławy (I miejsce) oraz Szkoły Podstawowej z Wiśniewa (II miejsce). Ostatecznie zajęliśmy III miejsce.

Więcej…

 

20200302 102742 2 420x317Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły propagują różne formy aktywnego spędzania czasu. Jedną z nich jest doskonalenie (i nabywanie ) umiejętności jazdy na łyżwach. W tym celu 02.03.2020r. uczniowie klas VIa, VIIa i VII b wybrali się na lodowisko Figlowisko do Warszawie.  
Wcześniej jednak mieli możliwość uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po lodowym szaleństwie uczniowie zobaczyli wystawę budowli z klocków LEGO  Ekspozycja jest złożona z  ponad 120 makiet. Rekordowej wielkości budowle zostały sprowadzone z całego świata.

Więcej…

 

20200305 134558 420x3155 marca 2020 roku w ramach realizacji projektu edukacyjnego z doradztwa zawodowego pt. „Zanim podejmę decyzję” klasa VIIIa na godzinie wychowawczej gościła rodzica – panią Renatę Zamojską, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła arkana swojego zawodu – store manager w H & M.

Więcej…

 

y 420x315Na przełomie stycznia i lutego klasy szóste na lekcjach techniki poznawały zasady zachowania się przy stole i ogólne zasady savoir- vivre, oraz zaplanowali i wykonały przyjęcie urodzinowe. Uczniowie pracowali w grupach. Wykonywali zaproszenia, układali menu i wyliczali koszt przyjęcia, przygotowali przyjęcie  urodzinowe stosując poznane zasady
Zwrot „SAVOIR – VIVRE” pochodzi z języka francuskiego. SAVOIR - znaczy: umieć, potrafić, wiedzieć; VIVRE – żyć. Wzięte razem tworzą, splot słów, który można rozumieć jako: znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności i umiejętności postępowania w życiu oraz radzenia sobie w różnych złożonych sytuacjach. Lubimy ludzi dobrze wychowanych. Uważamy, że maniery dobrze świadczą o człowieku i umilają życie nie tylko w biznesie, ale i w społeczeństwie.

Więcej…

 

W lutym 2020 pani Jolanta Luciszewska przeprowadziła zajęcia edukacyjne w kasie VI c na temat: „Jak być dobrym kolegą/koleżanką?”.

Prowadząca rozpoczęła zajęcia od przeczytania wiersza ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się „

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego

Więcej…

 

4W listopadzie uczniowie klas szóstych na lekcjach techniki wykonywali kanapki zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Lekcje te były poparte wcześniejszą pogadanka na temat „Jestem tym co jem?- rola racjonalnego żywienia na co dzień”. Celem spotkań było omówienie zasad odżywiania i jakie maja one wpływ na zdrowie, wzrost, harmonijny rozwój i dobre samopoczucie ucznia. Prowadząca zwróciła uwagę na odpowiednią dietę i potrawy, jakie mają wpływ na sprawność fizyczną ucznia, jego aktywność, zdolność do nauki. Zwróciła również uwagę na najczęstsze problemy w zakresie żywienia  do których należą:

 • nieregularne spożywanie posiłków,
 • niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły oraz brak drugiego posiłku  w szkole,
 • podjadanie między posiłkami, czyli „zapychanie się” bezwartościowymi i kalorycznymi produktami.
 • nadmierne spożywanie chipsów, frytek, cukierków oraz słodkich i gazowanych napojów prowadzi do nadwagi, coraz częściej obserwowanej wśród uczniów.

Więcej…

 

Na przełomie stycznia i lutego w klasach IV-VIII odbyły się lekcje o „Bezpieczeństwie w Sieci” na lekcji informatyki. Nauczycielka wprowadziła uczniów w tematykę lekcji zwracając uwagę na nasilenie zjawiska cyberprzemocy i stalkingu  spowodowanego wzrostem popularności mediów elektronicznych(prezentacja multimedialna). Wyjaśniła czym jest:
Cyberprzemoc- to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii.
Do takich działań zalicza się m.in. :

 • wyzywanie,
 • straszenie,
 • poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
 • robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłani
 • podszywanie się pod kogoś w sieci

Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

 • dbać o prywatność swoich danych osobowych
 • zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
 • chronić swoje hasła i loginy
 • nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
 • nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu

Więcej…

 

IMG 20200205 1152041 315x420Realizując zadanie „Jestem bezpieczny - dbam o swoje bezpieczeństwo w domu, w drodze do szkoły i miejscach użyteczności publicznej” 5 lutego 2020r. odbyło się  spotkanie profilaktyczno – edukacyjne uczniów kl.I, II, III i przedszkolaków z  udziałem przedstawiciela Policji. Spotkanie poświęcone było między zasadom bezpiecznego spędzania zimowej przerwy. Policjantka omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówiła o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Dzieci brały żywy udział w dyskusji na temat kontaktów z nieznajomymi w sieci i w codziennych sytuacjach, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzą jaką już posiadają. Spotkanie z policjantami to element profilaktyki, aby rozpoczynające się ferie upłynęły zdrowo i bezpiecznie.

Więcej…

 

84946949 179392926629559 3639892029246275584 o 420x315Dnia 30 stycznia w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie wychowanków z panią pielęgniarką. Tematyka zajęć obejmowała profilaktykę zapobiegania chorób - prawidłowe i systematyczne mycie rąk. Pani pielęgniarka opowiedziała uczniom, jakie choroby noszą miano brudnych rąk, czym się charakteryzują i jak możemy ich unikać. Następnie nauczycielka zademonstrowała prawidłową technikę mycia dłoni. Kolejno wspólnie zapoznaliśmy się z filmem edukacyjnym "Co by było, gdybyśmy nie myli rąk przez 6 m-cy??". Dzięki temu utrwaliliśmy wiedzę na temat zagrożeń i profilaktyki. Na koniec zajęć nauczyciel zademonstrował prawidłowe czynności podczas mycia warzyw i owoców, umożliwiające usunięcie groźnych pestycydów.

Więcej…

 

IMG 1365 420x315W dn. 4 lutego b.r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs w Aerobiku Grupowym. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości poprzez poszerzanie wewnętrznych doznań i przeżyć artystycznych oraz propagowanie aerobiku, jako formy aktywności sportowo – rekreacyjnej w czasie wolnym. To już czwarta edycja tej imprezy w szkole. Na parkiecie sali gimnastycznej zaprezentowało się 36 dziewcząt reprezentujące klasy: IVa, Va, Vb (2 zespoły), VIa, VIb, VIIb i VIIIa. Oceniając pokazy aerobiku jury brało pod uwagę jego wartość techniczną i wartość artystyczną. Zgodnie z regulaminem konkursu prezentowane układy zawierały charakterystyczne dla aerobiku kroki, połączenia i sekwencje ruchowe  oraz elementy taneczne. Tegoroczny konkurs był bardzo wyrównany i stał na wysokim poziomie. Najwyżej został oceniony pokaz dziewcząt z klasy VIb. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy VIIb, zaś trzecie miejsce zajęła drużyna z klasy Vb (I zespół).

Więcej…

 

IMG 20200130 100526 resized 20200131 091049871 420x31530.01.20120 r. w klasie IIa odbył się Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci zaprezentowały samodzielnie przygotowaną książkę kucharską i serwowały dania przygotowane według przepisów w niej zawartych. Było to główne zadanie projektu edukacyjnego "Czy pierwsze śniadanie to wielkie wyzwanie?". Uczniowe rozpoczęli pracę w listopadzie 2019 r. Poznawali zasady zdrowego odżywiania, uczyli się, dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i co powinno znaleźć się rano na talerzu każdego ucznia. Poznali też zasady savoir - vivre obowiązujące przy stole. Zdobytą wiedzę zaprezentowali podczas wspólnego śniadania, na które zaprosili Panią Dyrektor oraz zarząd szkolnego Koła Wolontariatu.

Więcej…

 

82876449 170280334207485 8128773512362983424 o 420x315Dnia 17.01.2020r. w ramach akcji „Szkoła-Szkole” odbyło się spotkanie uczniów klas VII z panią Katarzyną Stępińską – Wiceprezes Zarządu Fundacji „Odzyskać Radość” oraz z panią Martą Samoraj – Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej „Odzyskać Radość”. Tematem przewodnim spotkania była: „Tolerancja i pomoc dzieciom niepełnosprawnym”. Miało ono na celu kształtowanie u uczniów postawy tolerancji i akceptacji jako największego komplementu, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Obie Panie przedstawiły także uczniom idee wolontariatu i zachęciły do bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym. Rozmawiały z uczniami na temat poczucia szczęścia w życiu i tego jakie szczęście daje pomaganie innym.

Więcej…

 

IMG 20200109 113531 420x315Sposób realizacji „Aktywna przerwa”
Tuż po przerwie świątecznej w naszej szkole ruszyła akcja pod hasłem „Aktywna przerwa”. Jest to jedno z działań realizowanych w ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie – „Żyjmy zdrowo”. Odbiorcami są uczniowie klas IV – VIII. Celem „Aktywnej przerwy” jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność ruchową. Ta akcja w pozytywny sposób pomaga rozładować energię, odreagować napięcia i poprawić nastrój, co zwiększa efektywność uczenia się. Podczas długich przerw 15 i 20 minutowej uczniowie doskonalą swoją sprawność fizyczną, a tym samym rozwijają swoje zainteresowania sportowe.

Więcej…

 

W środę 18 grudnia przekazaliśmy rodzinom artykuły zebrane przez całą społeczność ZPO1 w ramach szkolnej akcji „Szlachetna paczka”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli udało się po raz kolejny obdarować wybrane rodziny. W ich imieniu przekazujemy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

IMG 20191218 0750211 315x420 IMG 20191218 0750571 315x420

 

IMG 20191128 1114541 315x420Jesień i zima to sezon, w którym dzieci często zapadają na grypę lub przeziębienie. Grypa jest zakaźną chorobą, a jej wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego pani pielęgniarka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób chronić się przed grypą.
Przede wszystkim właściwie się odżywiać. W okresie jesienno-zimowym jemy dużo  warzyw i owoców, szczególnie zawierających witaminę C, która wspomaga działanie układu odpornościowego. Znajdziemy ją w natce pietruszki, kiszonej kapuście czy owocach cytrusowych.
Należy też ubierać się odpowiednio do temperatury i warunków pogodowych. Najlepszy jest sposób „na cebulkę”.
Pamiętamy też o higienie i dobrych nawykach. Częste mycie rąk, szczególnie przed posiłkami, po powrocie z zabawy na zewnątrz czy skorzystaniu z toalety pozwoli  chociaż na częściowe pozbycie się wirusów i bakterii. Kichamy i kaszlemy w rękaw, nie w dłonie, bo to zwiększa ryzyko zakażenia wirusem. Kl.IIIb zademonstrowała, jak robić to właściwie.

Więcej…

 

Moduł: Bezpieczeństwo7
Zadanie: Jestem bezpieczny – dbam o swoje bezpieczeństwo w domu, w drodze do szkoły i miejscach użyteczności publicznej
W pierwszym tygodniu grudnia uczniowie klasy czwartej na lekcji techniki uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy, dzięki którym  nauczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wykorzystując fantom dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha, ćwiczyły oddechy oraz uciski ratownicze. Ta forma zajęć odbywa się w naszej szkole już od kilku lat i stanowi ważne ogniwo w  procesie edukacyjnym. Głównym celem edukacyjnym było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Podczas zajęć uczniowie również przypomnieli numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji oraz nauczyli się prowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do  osoby poszkodowanej w wypadku. Ponadto w trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się o obowiązku udzielania pierwszej pomocy i odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela.

Więcej…

 

79864645 160127338556118 7508509264780984320 n6 grudnia b.r. w Szkole Podstawowej w Strzegowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w halową piłkę nożną chłopców. Do tej rywalizacji przystąpiło sześć najlepszych drużyn, które pomyślnie przebrnęły wcześniejsze eliminacje. Najpierw rozgrywki toczyły się w dwóch grupach. Drużyna z naszej szkoły w swojej grupie pokonała drużyny z Szydłowa 4:1 i Strzegowa 3:0, a w półfinale drużynę z Wiśniewa 5:0. W finale chłopcy zagrali ze Szkołą Podstawową nr 7 z Mławy przegrywając 1:2. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wystąpili w składzie: Radzki Adam, Piłkowski Adam, Kołakowski Maciej, Kurowski Sebastian, Łukaszewski Miłosz,Powązka Adam, Wojtkowski Mikołaj, Kulasiński Ksawier, Wydra Jakub. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterWczoraj639
mod_vvisit_counterTen tydzień1088
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3821
mod_vvisit_counterTen miesiąc5546
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16045
mod_vvisit_counterRazem982791

Online (20 minutes ago): 8
Your IP: 35.175.212.130
,
Today: Maj 11, 2021