2RAPORT Z REALIZACJI I ZADANIA KONKURSOWEGO

„ZDROWIE NA TALERZU W ZGODZIE Z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA”

W Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mławie w ramach realizacji programu „Przedszkole promujące zdrowie” przeprowadzono w sześciu grupach przedszkolnych ( 3,4,5,6 latkach) debatę nt. „Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia”.
Nauczycielki zaprezentowały planszę „Piramida żywienia”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały ułożone produkty na poszczególnych poziomach i nazywały je. Nauczycielki wyjaśniły, co jest najbardziej ważne, aby zdrowo się odżywiać o czym należy pamiętać zarówno w przedszkolu jak i w domu. Dzieci zrozumiały, że im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.
Po obserwacji planszy stwierdzono jednoznacznie w grupach, iż wszystkie produkty w piramidzie zdrowia dostarczają witamin i potrzebnych składników ale największe znaczenie ma sport.

W grupie „ Orzeszki” dzieci podsumowały zajęcia zdaniem ”Kto zdrowo je, ten sprawnie rusza się". W grupie „Krasnoludki” zajęcia zostały wprowadzone wierszem S. Karczewskiego „Dla każdego coś zdrowego”. Dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego i racjonalnego odżywiania. Przypomniały sobie, że każdy człowiek powinien jeść dużo owoców, warzyw, produktów zbożowych, mlecznych, mięso a ograniczyć słodycze.
Następnie nauczyciel zaprezentował ilustracje przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia, zwrócili uwagę na produkty, które należy spożywać często a które należy ograniczyć.

Dzieci wymieniały nazwy potraw w których znajduje się najwięcej witamin, białka i składników mineralnych.

Spośród ilustracji wybierały i układały na plastikowe talerzyki tylko te produkty, które są zdrowe.

Na podsumowanie debaty dzieci pracowały w grupach a ich zadaniem było ułożyć w szkielecie piramidy zdrowia ilustracje produktów  uwzględniając zdrowy styl życia i zapotrzebowania organizmu.

Każda z grup wykonała to zadanie prawidłowo. Dzieci także zauważyła jak istotny dla zdrowia jest ruch i sport.

Your IP: 35.175.212.130
Today: Maj 11, 2021