Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

1Zadanie: Zorganizowanie spotkania z pielęgniarką nt. „Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związanego z nieprawidłowym odżywianiem (otyłość, nadwaga, niedobór masy ciała, bulimia…)

Grupy „Słoneczka” i „Pszczółki” wybrały się z wizytą do gabinetu pani pielęgniarki, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanego z nieprawidłowym odżywianiem. Przedszkolaki uczestniczyły w pogadance na ten temat.

Dowiedziały się, że prawidłowe żywienie ma szczególne znaczenie u dzieci i młodzieży ze względu na intensywne procesy wzrastania i dojrzewania. Zarówno niedobory składników odżywczych jak i ich nadmierne spożycie mają negatywne konsekwencje zdrowotne.

1

W tym momencie nastąpił przerywnik i pani pielęgniarka sprawdzała jak urosły nasze przedszkolaki oraz ich masę ciała czyli wagę.

Dowiedziały się również co to takiego „ Siatka centylowa”. Pani pielęgniarka sprawdziła jak w siatce mieszczą się niektóre przedszkolaki.

2

3

Z pogadanki dzieci dowiedziały się ,że otyłość i nadwaga to najczęstsze zaburzenia u dzieci. Przyczynami zwykle bywają: czynniki genetyczne                             i środowiskowe, dlatego też utrzymanie prawidłowej wagi ciała u dzieci jest tak ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia w dorosłym życiu.

Przedszkolaki również poznały drugą stronę tego medalu czyli żywienie niedoborowe. A więc to ,że niedostarczanie odpowiedniej ilości i jakości pożywienia przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, powoduje nadmierną drażliwość i zmniejszenie koncentracji.

Mali pacjenci mogli również posłuchać przez stetoskop bicia własnego serca.

4

5

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka.

Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat, więc zaprosiliśmy po raz kolejny na spotkanie pielęgniarkę szkolną, która rozmawiała z nami o zdrowym żywieniu. Mówiliśmy  o tym, co lubimy jeść i co nam nie smakuje. Następnie zapoznaliśmy się z piramidą prawidłowego żywienia, dowiedzieliśmy się  co jest dla nas zdrowe, a co nie powinno znaleźć się w naszym jadłospisie. Razem zastanawialiśmy się, w którym miejscu piramidy żywieniowej powinny znaleźć się słodycze  i doszliśmy do wniosku, że słodycze ,,zasługują” na miejsce ostatnie i powinny być spożywane okazjonalnie. Wspólnie wysłuchaliśmy wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego” oraz omówiliśmy jego treści zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.

,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!

Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!

Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!

Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!

I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!

Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!

Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!

Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!

Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.

Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!

Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!

Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!

Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.

Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!

Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!

Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”

Następnie odbyła się zabawa dydaktyczna: ,,Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”. Podczas której przedszkolaki utrwalały poznane zasady żywieniowe:

 • -należy jeść dużo owoców i warzyw;
 • -myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem;
 • -spożywamy posiłki brudnymi rękami;
 • -jedzenie należy spożywać w spokoju;
 • -brak witamin sprzyja zdrowiu;
 • -myjemy ręce przed jedzeniem;
 • -posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy;
 • -słodycze należy  jeść w małych ilościach;
 • -warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin;
 • -nie należy jeść dużo przed snem;
 • -myjemy zęby raz w roku;         
 • -pożywienie należy połykać w całości;
 • -wystarczy jeden posiłek dziennie;
 • -owoce i warzywa to bogate źródło witamin;
 • -należy codziennie pić mleko i jeść nabiał;
 • -słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów;
 • -warzywa, owoce i produkty mleczne niszczą nasze zdrowie;
 • -hamburgery są bardzo zdrowe;
 • -coca – cola niszczy zęby mleczne dzieci.

Po zabawie odbył się podział produktów na zdrowe i niezdrowe – dzieci wkładały do koszyczków z napisami: ,,zdrowa żywność”  i  ,,niezdrowa żywność”   produkty, które znajdowały się na stoliku. Wybierając produkt dziecko argumentowało, dlaczego ma się znaleźć w danym koszyczku.

7

Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie drugie śniadanie w postaci wiosennych, zdrowych i kolorowych kanapek. Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek  kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.

8

9

91

92

 

 

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10
mod_vvisit_counterWczoraj639
mod_vvisit_counterTen tydzień1058
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3821
mod_vvisit_counterTen miesiąc5516
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16045
mod_vvisit_counterRazem982761

Online (20 minutes ago): 8
Your IP: 35.175.212.130
,
Today: Maj 11, 2021