5Dnia 12 maja 2016 roku w naszej szkole gościliśmy specjalistów z Ośrodka Terapii Uzależnień z Płocka, którzy dla klasy VIa i VIb zorganizowali zajęcia profilaktyczne pt.” Smak życia – debata o dopalaczach”. Podczas spotkania padło wiele istotnych pytań dotyczących dopalaczy, np.:

• Czy wiesz co spożywasz?
  • Czy wiesz co to jest dopalacz?
  • Czy spożywałeś osobiście dopalacze?
  • Czy gdyby dopalacze były tanie i ogólnie dostępne to życie byłoby leprze czy gorsze?
  • Czy osoby niepełnoletnie powinny mieć wolny dostęp do środków psychoaktywnych?

Nasi uczniowie bardzo rozsądnie podeszli do tego tematu, znają zagrożenia i nie są zainteresowani „eksperymentami” z dopalaczami.
Następnie uczniowie pracowali w grupach odpowiadając na pytania dotyczące mitów o dopalaczach - prawda czy fałsz? Później p. Grażyna Rutkowska opowiedziała o swoich wrażeniach z wizyty w sklepie kolekcjonerskim z dopalaczami sprzed 8 lat. Uczniowie zastanawiali się też co powoduje, że ludzie biorą środki psychoaktywne i wymienili trzy podstawowe czynniki: brak wiedzy, głupotę oraz ciekawość. Okazało się również, że wszyscy wiedzą co to jest dopalacz, ale nikt nie wiedział jaki jest jego skład chemiczny. Ponadto prowadzący wyjaśnił uczniom, że do dopalaczy dodaje się trutkę na szczury, sodę kaustyczną i mielone szkło.
Podczas kolejnej części spotkania uczniowie zastanawiali się jak można uchronić się od niebezpieczeństw typu dopalacze, alkohol lub narkotyki. Uczniowie powiedzieli, że należy być asertywnym. Ochotnicy odegrali scenkę podczas której na urodzinach koledzy namawiali jednego kolegę, który podjął wcześniej postanowienie że nie będzie pić żadnego alkoholu, aby napił się z nimi piwa. Namawiany kolega wykazał się postawą asertywną odmawiając w sposób opanowany ale stanowczy.
Na zakończenie uczniowie zastanawiali się nad pytaniem: Kiedy jest największe zagrożenie i ryzyko kontaktu z dopalaczami? Uczniowie stwierdzi że największe zagrożenie występuje, gdy ma się dużo wolnego czasu, np.: w weekendy lub podczas wakacji. Aby nie dopuścić do tego ryzyka uczniowie w grupach zastanawiali się nad rozsądnymi propozycjami spędzania czasu wolnego, np.: podczas weekendów. Wszystkie grupy utworzyły ciekawe listy propozycji. Często wymieniano spędzanie czasu z rodziną, np.: podczas wycieczki rowerowej czy też grillowania.

Przedszkole Promujące Zdrowie
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc19089