zdroweprzedszkoleRaport z realizacji zadania konkursowego

„Zastrzyk witamin każdego dnia”

w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Mławie.

„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum

W ramach konkursu „Przedszkole zdrowego żywienia” nauczycielki przy współudziale rodziców zorganizowały zajęcia edukacyjne z dziećmi pt. „Zastrzyk witamin każdego dnia”. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych: 3-4 latki i 5-6 latki. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia, nazywały produkty z poszczególnych półek piramidy, określały, co jest zdrowe, a co nie, poznawały jakie witaminy i minerały zawierają poszczególne produkty i jaki mają wpływ na nasz organizm.

Nauczycielki starały się dostarczyć dzieciom wiedzy na temat prawidłowego łączenia produktów, aby posiłek był jak najzdrowszy. Dzieci łączyły zdjęcia produktów, które stanowią najlepsze połączenie dla naszego organizmu.

Następnie dzieci przeszły do wcześniej przygotowanych stołów, na których znajdowały się różne produkty spożywcze: owoce, warzywa, sery, wędlina, chleb z ziarnami, jaja. Nazywały poszczególne produkty, utrwalały zdobyte wcześniej wiadomości na temat wartości odżywczych. Dzieci ze zgromadzonych produktów miały skomponować zdrowe i pożywne danie.

Wykorzystując wcześniej zdobyte wiadomości, dzieci przy pomocy nauczycielek stworzyły własne niepowtarzalne menu. Były więc owocowe szaszłyki, roladki z wędliny z farszem z białego sera z papryką i szczypiorkiem, koreczki z rzodkiewki, ogórka i żółtego sera, kanapki z masłem, sałatą, jajkiem i pomidorem i inne.

Dzieci ze smakiem i apetytem zjadały to, co samodzielnie zrobiły. Nawet tzw. przedszkolne niejadki próbowały swoich potraw.

Zajęcia bardzo spodobały się naszym dzieciom. Dały im dużo radości i satysfakcji z samodzielnie wykonanych potraw. Dodatkową motywacją i zachętą do zdrowego i racjonalnego trybu życia i odżywiania się był dla dzieci kalendarz „Zastrzyk witamin każdego dnia”. Codziennie nauczycielki rysowały dzieciom w ich kalendarzu słoneczka za zjedzenie owoców, warzyw, mięsa, nabiału, ryb oraz udziału w zabawach i ćwiczeniach ruchowych. Dzięki temu wiele dzieci spróbowało i polubiło zdrowe produkty , których do tej pory nawet nie chciało spróbować.

Your IP: 35.175.212.130
Today: Maj 11, 2021