2Dnia 18.04.2016 roku odbyło się spotkanie warsztatowe z uczniami klasy Va i Vb dotyczące realizacji Programu Profilaktycznego na temat uzależnień. Po przedstawieniu tematyki i celu spotkania przez prowadzącego, uczniowie obejrzeli film pt. „Tajemnica Zaginionej Skarbonki”. Film pokazuje, jak złe i szkodliwe w życiu są narkotyki. Głównym bohaterem historii jest nastolatek Michał, który okrada swoją siostrę Kasię z pieniędzy w celu kupienia narkotyku. Kasia zauważa bardzo dziwne zachowanie brata, po czym razem z różnymi bohaterami bajek postanawia pomóc zagubionemu chłopcu.

1Po obejrzeniu filmu rozpoczęła się dyskusja na temat zachowania chłopca. Uczniowie ocenili jego postępowanie, wyliczali jego zalety „przed” i wady „po” zażyciu narkotyków. Przed, Michał był bardzo miłym, fajnym i opiekuńczym chłopcem, troskliwym bratem. Kiedy zaczął używać stał się agresywny, nieobliczalny w stosunku do siostry i innych bohaterów filmu. Potem uczniowie pracowali w grupach. Ich zadaniem było wypisanie jak najwięcej przykładów strat używania narkotyków. Potem prezentowali swoje prace na forum.

4Następnie uczniowie odegrali scenkę, która miała pokazać jak trudno jest uwolnić się od różnych używek. Im więcej ich zażywasz tym trudniej wyjść z nałogu.

Prowadzący omówił definicję asertywności, powiedział na czym ona polega i jak postępować, aby być asertywnym. Następnie została odegrana kolejna scenka, która miała pokazać jak być asertywnym i mówić stanowczo NIE uzależnieniom. Pan podał przykład stosowania sposobu tzw. zdartej płyty: NIE, DZIĘKUJĘ, NIE PIJĘ., NIE, DZIĘKUJĘ, NIE PIJĘ…

3Kolejnym punktem była praca w grupach. Każda grupa otrzymała karteczki z szarym napisem NARKOTYKI. Ich zadaniem było ozdobienie tych kartek, tak by otrzymać kolorowe ale zniechęcające rysunki do „brania” narkotyków. Prace uczniów zostały zaprezentowane wszystkim uczestnikom i teraz zdobią gazetki klasowe.

Przedszkole Promujące Zdrowie
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc19089