Sprawozdanie z konkursu – "Pierwsza pomoc przedmedyczna" przeprowadzonego w klasach IV-VI.

5

W dniu 12 kwietnia 2016 w naszej szkole odbył się konkurs praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach. Do konkursu stanęły drużyny z klas IV-VI. Uczniowie już od marca bieżącego roku szkolnego pod fachowym okiem pielęgniarki szkolnej pani Bożeny Jasińskiej oraz nauczycieli wychowania fizycznego pana Dariusza Kieglerskiego i pana Łukasza Dobrowolskiego, pogłębiali wiedzę teoretyczną i wykonywali praktyczne ćwiczenia z wyżej wymienionego zakresu. 11 kwietnia odbył się test sprawdzający teoretyczną znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie musieli określić co rozumieją pod pojęciem „pierwsza pomoc”, wymienić telefony alarmowe, napisać w jaki sposób będę informował służby ratownicze o zaistniałym wypadku, czego użyję do dezynfekcji i opatrunku rany. Odpowiadali również na pytania typu: co to jest odmrożenie, oparzenie, omdlenie jak należy postępować w takich wypadkach. Wymieniali symptomu zatrucia pokarmowego i określali co może je wywołać. Wszyscy napisali test w stopniu dobrym i bardzo dobrym, co pozwoliło nam przystąpić do części praktycznej konkursu. Konkurs pod hasłem „Ratujmy i uczmy się ratować” poprowadziła pani Renata Nagucka, nauczycielka WDŻ. Uczestników bacznie obserwowało i oceniało jury w osobach pani Janiny Lampkowskiej-dyrektora szkoły, pani Jolanty Luciszewskiej- społecznego inspektora ds. BHP i pani Bożeny Jasińskiej- pielęgniarki szkolnej.

1
Drużyny z poszczególnych klas musiały obowiązkowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, do tego celu używano profesjonalnego fantoma. Uczestnicy sprawdzali, czy osoba jest przytomna i czy oddycha, a następnie przystępowali do udzielania pomocy. Wszyscy wykonali to zadania bardzo dobrze uzyskując maksymalną ilość punktów.

2

3
Następnie uczestnicy wybierali zestawy pytań. Po krótkim przygotowaniu i naradzie demonstrowali swoją wiedzę i umiejętności, polegające między innymi na ułożeniu poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, usztywnieniu złamanej kończyny, opatrywaniu ran, zatamowaniu krwotoku tętniczego. Trudności nastręczało im właściwe założenie chusty trójkątnej i pomoc w przypadku złamania otwartego kończyny dolnej.

4

5

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na Sali gimnastycznej obejrzeli krótki film edukacyjny, będący utrwaleniem przekazanej za pomocą konkursu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Jury dokonało podsumowania, pani Dyrektor ogłosiła wyniki i wręczyła zwycięzcom dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła klasa IVa, drugie- klasa VIb, trzecie- klasa Va. Wszyscy biorący czynny udział otrzymali od kolegów gromkie brawa, a od organizatorów dla wzmocnienia wyczerpanych trudnymi ćwiczeniami sił otrzymali po tabliczce czekolady.

6

7

8

9

Zdaniem zarówno zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów jak i obecnych tam nauczycieli, tego typu akcje są potrzebne, ponieważ utwierdzają one w nas poczucie, że ja też mogę zostać „małym ratownikiem”.
Zespół odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu: Jadwiga Bugaj, Renata Nagucka, Jolanta Luciszewska, Dariusz Kiglerski, Łukasz Dobrowolski.
Opracowała:
Pedagog szkolny Jadwiga Bugaj.

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Promująca Zdrowie
Reklama
Przedszkole Promujące Zdrowie
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
InstaLing
Reklama
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj346
mod_vvisit_counterWczoraj574
mod_vvisit_counterTen tydzień920
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3810
mod_vvisit_counterTen miesiąc2898
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc19089
mod_vvisit_counterRazem1097982

Online (20 minutes ago): 8
Your IP: 54.165.57.161
,
Today: Gru 06, 2021
Reklama