Sprawozdanie z konkursu – "Pierwsza pomoc przedmedyczna" przeprowadzonego w klasach IV-VI.

W dniu 12 kwietnia 2016 w naszej szkole odbył się konkurs praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach. Do konkursu stanęły drużyny z klas IV-VI. Uczniowie już od marca bieżącego roku szkolnego pod fachowym okiem pielęgniarki szkolnej pani Bożeny Jasińskiej oraz nauczycieli wychowania fizycznego pana Dariusza Kieglerskiego i pana Łukasza Dobrowolskiego, pogłębiali wiedzę teoretyczną i wykonywali praktyczne ćwiczenia z wyżej wymienionego zakresu. 11 kwietnia odbył się test sprawdzający teoretyczną znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie musieli określić co rozumieją pod pojęciem „pierwsza pomoc”, wymienić telefony alarmowe, napisać w jaki sposób będę informował służby ratownicze o zaistniałym wypadku, czego użyję do dezynfekcji i opatrunku rany. Odpowiadali również na pytania typu: co to jest odmrożenie, oparzenie, omdlenie jak należy postępować w takich wypadkach. Wymieniali symptomu zatrucia pokarmowego i określali co może je wywołać. Wszyscy napisali test w stopniu dobrym i bardzo dobrym, co pozwoliło nam przystąpić do części praktycznej konkursu. Konkurs pod hasłem „Ratujmy i uczmy się ratować” poprowadziła pani Renata Nagucka, nauczycielka WDŻ. Uczestników bacznie obserwowało i oceniało jury w osobach pani Janiny Lampkowskiej-dyrektora szkoły, pani Jolanty Luciszewskiej- społecznego inspektora ds. BHP i pani Bożeny Jasińskiej- pielęgniarki szkolnej.

Drużyny z poszczególnych klas musiały obowiązkowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, do tego celu używano profesjonalnego fantoma. Uczestnicy sprawdzali, czy osoba jest przytomna i czy oddycha, a następnie przystępowali do udzielania pomocy. Wszyscy wykonali to zadania bardzo dobrze uzyskując maksymalną ilość punktów.

Następnie uczestnicy wybierali zestawy pytań. Po krótkim przygotowaniu i naradzie demonstrowali swoją wiedzę i umiejętności, polegające między innymi na ułożeniu poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, usztywnieniu złamanej kończyny, opatrywaniu ran, zatamowaniu krwotoku tętniczego. Trudności nastręczało im właściwe założenie chusty trójkątnej i pomoc w przypadku złamania otwartego kończyny dolnej.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na Sali gimnastycznej obejrzeli krótki film edukacyjny, będący utrwaleniem przekazanej za pomocą konkursu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Jury dokonało podsumowania, pani Dyrektor ogłosiła wyniki i wręczyła zwycięzcom dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła klasa IVa, drugie- klasa VIb, trzecie- klasa Va. Wszyscy biorący czynny udział otrzymali od kolegów gromkie brawa, a od organizatorów dla wzmocnienia wyczerpanych trudnymi ćwiczeniami sił otrzymali po tabliczce czekolady.

Zdaniem zarówno zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów jak i obecnych tam nauczycieli, tego typu akcje są potrzebne, ponieważ utwierdzają one w nas poczucie, że ja też mogę zostać „małym ratownikiem”.
Zespół odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu: Jadwiga Bugaj, Renata Nagucka, Jolanta Luciszewska, Dariusz Kiglerski, Łukasz Dobrowolski.
Opracowała:
Pedagog szkolny Jadwiga Bugaj.

Przedszkole Promujące Zdrowie
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc19089