Sprawozdanie ze spotkania z psycholog  Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej - p. Izabelą Wiśniewską w ZPO nr 1 w Mławie

W ramach Programu "Szkoła promująca zdrowie" w dniach 14.01 i 21.01.2016r odbyły się dwa dwugodzinne  spotkania uczniów klas Va i Vb z psycholog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej - panią Izabelą Wiśniewską. Temat przewodni - ,,Zaburzenia odżywiania - anoreksja i bulimia".

Pani psycholog prowadziła zajęcia metodą warsztatową. Wyjaśniła uczniom trudne pojęcia zaburzeń odżywiania: ,,anoreksja i ,,bulimia" oraz groźne konsekwencje, jakie te choroby te niosą.

,,Zaburzenia odżywiania" - to nazwa określająca  problemy związane ze stylem żywieniowym danej osoby. Nie dotyczą tylko jedzenia, lecz są w rzeczywistości oznaką tego, że osoba, która na nie cierpi, jest nieszczęśliwa.

Anoreksja - osoby cierpiące na tę chorobę (anorektycy) mają obsesję na punkcie bycia chudym i robią wszystko, co mogą, aby uniknąć przybrania na wadze. Zachowanie anorektyka charakteryzuje się przesadną dietą oraz nadmierną koncentracją na kontroli nawyków żywieniowych. Anorektycy są często niezwykle chudzi, lecz mimo to nadal postrzegają  siebie jako osoby z nadwagą.

Bulimikom (osobom cierpiącym na bulimię) również zależy na tym, żeby być chudym. Mają też poważne problemy z jedzeniem. Osoby z bulimią są często uwięzione  w cyklu niekontrolowanego jedzenia zwanego objadaniem się, po którym następuje oczyszczanie.

Uczniowie bardzo ładnie pracowali w grupach. Wypracowali zasady postępowania, jak należy ustrzec się tych chorób, a jednocześnie w jaki sposób pomóc osobom z najbliższego otoczenia, których dotknęły zaburzenia odżywiania.

Spotkania zakończyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie wręczyli Pani psycholog podziękowanie.

Przedszkole Promujące Zdrowie

Your IP: 54.158.251.104