asertywnoscPsycholog szkolny w swojej codziennej pracy z uczniami/ przedszkolakami wykorzystywała elementy treningu asertywnego wyrażania uczuć. Rozwijała i wzmacniała umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji zarówno swoich, jak i innych. Podczas zajęć uczniowie/przedszkolaki mieli możliwość poznać i przećwiczyć zachowanie się w różnych sytuacjach. Uczyli się w jaki sposób wyrażać emocje, aby zadbać zarówno o siebie jak i innych. Dzięki temu rozwijali u siebie empatię i wrażliwość na drugiego człowieka. Uświadomili sobie także prawo do odmowy i własnego zdania.
Podczas zajęć psychoedukacyjnych psycholog szkolny wskazywała i wzmacniała znajomość norm i zasad społecznych pozwalających budować zdrowe relacje z innymi i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Podczas zajęć indywidualnych i grupowych przeprowadzała szereg ćwiczeń, zabaw relaksujących i wyciszających, pomagających obniżyć napięcie emocjonalne oraz radzić sobie ze stresem. Zwracała uwagę na konieczność dbania o swoje zdrowie, w tym zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, odpoczynek i relaks.

Natomiast poprzez stosowanie ćwiczeń pozwalających oddać się autorefleksji i wyszukujących mocne strony i osiągnięcia zwiększała i wzmacniała u uczniów/przedszkolaków samoocenę. Wykorzystywała także ćwiczenia z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Dzięki nim kształtowała umiejętność budowania i utrzymania prawidłowych relacji koleżeńskich.

Your IP: 3.236.212.116
Today: Wrz 19, 2021