Na przełomie stycznia i lutego w klasach IV-VIII odbyły się lekcje o „Bezpieczeństwie w Sieci” na lekcji informatyki. Nauczycielka wprowadziła uczniów w tematykę lekcji zwracając uwagę na nasilenie zjawiska cyberprzemocy i stalkingu  spowodowanego wzrostem popularności mediów elektronicznych(prezentacja multimedialna). Wyjaśniła czym jest:
Cyberprzemoc- to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii.
Do takich działań zalicza się m.in. :

• wyzywanie,
  • straszenie,
  • poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
  • robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłani
  • podszywanie się pod kogoś w sieci

Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

• dbać o prywatność swoich danych osobowych
  • zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
  • chronić swoje hasła i loginy
  • nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
  • nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu

Gdzie szukać pomocy?

cyber20

Na koniec przypominała o zasadach , które opracowała wspólnie z uczniami w ubiegłym roku:
10 zasad bezpiecznego korzystania z komputera

1. Komputer, Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!
  2. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, ani nie podawaj swoich danych, adresu. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  6. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
  7. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach.
  8. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.
  9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  10. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

Opracowała J. Luciszewska

Your IP: 3.236.212.116