6Systematycznie w ciągu całego roku szkolnego 2017/18 we wszystkich klasach młodszych odbyły się zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci w drodze do i ze szkoły. Celem spotkań było przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły.
Nauczyciele w rozmowach z dziećmi poruszali następujące zagadnienia:

• Jak należy poruszać się po jezdni oraz w jakich miejscach prawidłowo ją przekraczać.
  • Jak rozpoznawać znaki drogowe i jak się do nich stosować.
  • W jaki sposób należy przewozić dzieci bezpiecznie do i ze szkoły.
  • Jak zachować się w miejscach oczekiwania na autobus szkolny. Wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas wsiadania, wysiadania i jazdy w autobusie szkolnym.
  • Jak należy zachować się podczas drogi do szkoły gdy idziemy sami, a zaczepi nas obca osoba.
  • Jak trzeba zachować się gdy jesteśmy sami w domu, a ktoś zapuka do drzwi, bądź usłyszymy nieznajomy głos w słuchawce telefonu.
  • Jaka rolę odgrywają elementy odblaskowe podczas drogi do szkoły na ubraniach i plecakach. W szczególny sposób omówiono  używanie odblasków po zmierzchu.

Na zakończenie każdej pogadanki, dzieci głośno przypomniały numery telefonów alarmowych, a także jak i kiedy można z nich skorzystać.
Z wychowankami omówione zostały również zasady poruszania się rowerem po drodze publicznej. Nauczyciele zwrócili szczególną uwagę na bezpieczną jazdę rowerem, jego wyposażenie, a także o obowiązkowym poruszaniu się po drodze z kartą rowerową. Pogadanka miała charakter aktywny, uczniowie zadawali  wiele pytań, m.in. jazdy w samochodzie z  podstawką – fotelikiem.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie drogi do i ze szkoły są systematycznie przypominane dzieciom. W spotkaniach często uczestniczą policjanci, którzy uczą prawidłowego poruszania się pieszych po jezdnioraz informują dzieci jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 14, 2021