W roku szkolnym 2017/18 Szkoła Podstawowa nr 1 w Mławie kontynuowała zadania wynikające z programu Szkoła promująca zdrowie.
W dniach 14-18 maja zorganizowano Tydzień Promocji Zdrowia, który obfitował w szereg działań kształtujących wśród uczniów właściwe zachowania i postawy prozdrowotne.

Poniedziałek (14.05.2018 r.)
Tego dnia pojawiła się gazetka tematyczna propagująca zdrowy tryb życia, uświadamiająca potrzeby dbania o własne zdrowie oraz przypominająca zasady racjonalnego żywienia.

Uczniowie klas I – III pod kierunkiem nauczycielek świetlicy wykonali techniką dowolną prace plastyczne pt. Mój ulubiony zdrowy posiłek. Prace zostały zaprezentowane na wystawie.

Wtorek (15.05.2018 r.)
Wtorek okazał się  bardzo kolorowym dniem. Wszyscy uczniowie przynieśli bowiem na drugie śniadanie owoce i warzywa, do barwy których dostosowali dowolne elementy stroju. Poszczególnym klasom został przypisany określony owoc lub warzywo:
Kl. I-II – MARCHEWKA
KL. III – BANAN
KL. IV – POMIDOR
KL. V – JABŁKO
KL. VI – RZODKIEWKA
KL. VII – GRUSZKA

Dwie uczennice klasy VIIa - przy pomocy prezentacji multimedialnej wyświetlonej na sali gimnastycznej - przedstawiły uczniom klas I-VII zasady zdrowego odżywiania. Z uwzględnieniem piramidy  żywieniowej zwróciły uwagę na to, jak powinien wyglądać zdrowy talerz, czyli w jakich proporcjach należy spożywać warzywa i owoce, produkty zbożowe, mięsne, czy nabiał. Zaznaczyły ważny wpływ witamin na zdrowie człowieka oraz wskazały źródła ich występowania. Podkreśliły także, jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna oraz spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Wspomniały o przyczynach i skutkach złego odżywiania. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwały Panie Jolanta Luciszewska i Marta Drzewiecka.

Środa (16.17.2018 r.)
Działaniom podjętym w środę towarzyszył ruch i zabawa na świeżym powietrzu. Nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy kl. I-III i nauczycielki świetlicy zorganizowali podopiecznym zajęcia propagujące gry i zabawy zespołowe. Na szkolnym boisku rozchodziły się rytmy muzyki, przy których uczennice klasy piątej prowadziły aerobik dla swoich rówieśników. W tym dniu, nie zabrakło również konkursów sprawnościowych i gier ruchowych.

Czwartek (18.05.2018 r.)
Moje dłonie świadczą o mnie – to hasło przyświecało spotkaniu dla klas I-III z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mławie. Uczestnicy spotkania uzyskali odpowiedzi na podstawowe pytania związane z chorobami przenoszonymi przez brudne ręce. Prelegentka wyjaśniła dzieciom jak w prosty sposób można się ustrzec przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Piątek (19.05.2018 r.)
Temu dniu towarzyszyło motto: Zdrowe jedzenie to szybkie uczenie. Zgodnie z jego założeniem, uczniowie poszczególnych klas przygotowywali i spożywali wspólne zdrowe śniadanie.

Piątek (19.05.2018)

W piątek odbyło się również spotkanie czytelnicze dla dzieci z pierwszych klas.  Uczennice  klasy IV czytały – wybrane przez bibliotekarki – utwory literackie poświęcone zdrowemu stylowi życia. Spotkanie zakończyło się błyskawicznym konkursem sprawdzającym wiedzę dzieci na temat znajomości wartości odżywczych warzyw i owoców oraz podstawowych zasad higieny osobistej.

W obchody Tygodnia Promocji Zdrowia zaangażowana była cała społeczność szkolna. Wszystkie działania miały na celu propagowanie zdrowego trybu życia, uświadomienie  uczniom potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwrócenie uwagi na zasady racjonalnego żywienia. Koordynacją poszczególnych zadań zajmowały się nauczycielki świetlicy i biblioteki.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 14, 2021