Stałą i doraźną opieką psychologiczną zostało objętych 17 uczniów i 12 przedszkolaków. W przypadku pomocy stałej spotkania z psychologiem odbywały się w sposób cykliczny, monitorowana była sytuacja ucznia – konsultacje z pedagogiem, wychowawcą, rodzicami.
W zakresie pomocy udzielanej uczniom odbywały się spotkania indywidualne, podczas których pojawiły się następujące problemy (zarówno podawane przez uczniów, rodziców, bądź wychowawców, jak i wynikające z diagnozy psychologa):

• problemy związane z życiem rodzinnym:

- rozwód rodziców i jego wpływ na funkcjonowanie dziecka (kłótnie między rodzicami, zaburzona struktura rodziny i zaburzone relacje rodzinne – przejmowanie roli jednego z rodziców przez dziecko, poczucie winy u dziecka za rozpad rodziny, poczucie odrzucenia i braku akceptacji u dziecka, znacznie obniżone poczucie bezpieczeństwa,
- rywalizacja pomiędzy rodzeństwem o względy rodziców niosąca ze sobą poważne konsekwencje dla funkcjonowania dziecka zarówno w rodzinie, jak i w szkole,
- zachwianie prawidłowej komunikacji z rodzicami lub jej brak,
- problemy wychowawcze rodziców (nieumiejętność radzenia sobie z dzieckiem, z jego problemami, rodzic nie stanowi dla dziecka autorytetu) – brak jasnych zasad i granic oraz konsekwencji w ich przestrzeganiu jest również problemem dla dziecka, dla jego poczucia bezpieczeństwa.

• nieumiejętność konstruktywnego wyrażania złości (zachowania agresywne i uległe),
  • trudności emocjonalne (samokontrola emocjonalna, adekwatne wyrażanie emocji),
  • obniżone poczucie własnej wartości,
  • problemy z samoakceptacją i akceptacją w grupie,
  • trudności w relacjach społecznych – problem z konstruktywnym rozwiązywaniem konfliktów między rówieśnikami, niechęć do współpracy grupowej,
  • problemy z radzeniem sobie ze stresem,
  • problemy z koncentracją,
  • odczuwanie lęku w niektórych sytuacjach,
  • uzależnienia od komputera.

W pracy z uczniami wykorzystywano elementy treningu asertywnego wyrażania uczuć. Zajęcia przygotowywano z wykorzystaniem elementów socjoterapii i bajkoterapii.    W pracy indywidualnej z uczniami przeprowadzono szereg ćwiczeń i zabaw relaksujących     i wyciszających, pomagających radzić sobie ze stresem, a także zwiększających                       i wzmacniających samoocenę. Podczas zajęć opierano się także na zadaniach, ćwiczeniach      i zabawach ćwiczących koncentrację i spostrzegawczość.
W ramach działań profilaktycznych i psychoedukacyjnych przeprowadzono następujące zajęcia:
Zapobieganie przemocy rówieśniczej. (kl. VIIb – dziewczęta),
Akceptacja w grupie. Szanuję siebie i innych. (kl. VIIb),
 Twoja krew, moje życie. Dlaczego powinniśmy oddawać krew? (kl. IIIb – wspólnie z p. Hanną Wietecha, kl. VIIa – chłopcy, kl. VIb),
Zdrowie psychiczne. Krótko o depresji. (kl. Va – wspólnie z p. Łukaszem Dobrowolskim),
Zaburzenia stanu zdrowia związane z nieprawidłowym odżywianiem – otyłość, anoreksja, bulimia. (kl. Vb – wspólnie z p. Małgorzatą Stefańską – Zera).
Cykl zajęć w świetlicy szkolnej, prowadzonych wspólnie z p. Niną Maciak, poświęconych rozwijaniu kompetencji emocjonalno-społecznych:

• Zabawy integracyjne.
  • Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
  • Wiem, co czują inni ludzie.
  • Panuję nad swoimi emocjami.
  • Rozwiązujemy konflikty.
  • Różne sposoby porozumiewania się.
  • Panuję nad swoją złością.
  • Powiedz nie, czyli sztuka odmawiania. Trening asertywności.
  • Jestem wartościowym człowiekiem. Wzmacnianie samooceny.
  • Radzenie sobie ze stresem. Trening relaksacyjny.

Your IP: 35.175.212.130
Today: Maj 11, 2021