5Nadeszła wiosna. Ładna pogoda zachęca nas do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Powinniśmy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem temperatury rozpoczyna się aktywność kleszczy. Można je spotkać między innymi w lasach, na obszarach porośniętych wysoką trawą, paprociami lub zaroślami, na łąkach, pastwiskach, działkach rekreacyjnych i w parkach. Te pajęczaki przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych.
W trosce o dobro naszych przedszkolaków i uczniów w kwietniu rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”. W klasach IV zajęcia poprowadziła pani Teresa Łapka, natomiast w klasach pierwszych i najstarszych grupach przedszkolnych – pani Joanna Tatuch.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak wyglądają kleszcze. Poznały sposoby, które pomagają się przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami chronić. Panie prowadzące spotkanie podkreślały, że ważny jest odpowiedni ubiór, który utrudni dostęp do skóry. Jeśli będzie jasny, możemy szybciej dostrzec wędrującego po nim kleszcza. Po powrocie ze spaceru należy wziąć prysznic albo dokładnie obejrzeć swoje ciało. Można też stosować specjalne środki, aby odstraszyć pajęczaki. Kiedy kleszcz wczepi się w skórę, musimy go wyciągnąć w całości zdecydowanym ruchem.
Przedszkolaki i uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Uważnie słuchali rad i wskazówek nauczycielek. Dzielili się swoimi doświadczeniami. Dzieci z przedszkola i klas pierwszych otrzymały na pamiątkę kolorowanki z motywem kleszcza.
Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programu edukacyjnego uda się nam zapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 14, 2021