Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

Na  godzinie wychowawczej w kl 7 b odbyła się pogadanka  na temat „Zagrożenia związane z nałogami i uzależnieniami”. Głównym celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami na temat używania i nadużywania  substancji zagrażających życiu i zdrowiu – alkohol, papierosy, leki, dopalacze, narkotyki. Ukazanie szkodliwości ich zażywania, rozumienie znaczenia słów: nałóg, uzależnienie, kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania, wzbogacenie wiedzy na temat zniszczeń organizmu i skutków społecznych spowodowanych spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, zażywaniem narkotyków; wdrażanie uczniów do aktywnego działania na rzecz zdrowia swojego i innych.
Nauczyciel razem z uczniami zastanawiają się nad znaczeniem  słów  „uzależnienie”, „nałóg”  a następnie podaje definicję nałogu i uzależnienia, substancje, środki od których można się uzależnić,  przykłady oraz skutki ich zażywania.

1


Następnie uczniowie oglądają prezentację multimedialną, z której dowiadują się co to jest uzależnienie, nałóg,  jakie są sygnały ostrzegawcze, jak rozpoznawać uzależnienie, jakie są rodzaje i od czego można się uzależnić. Alkoholizm, nikotynizm, lekomania, narkomania – jakie są objawy, niepożądane działania, przyczyny i skutki ich zażywania.

2
Uczniowie wspólnie z nauczycielem wypisują na tablicy wszystkie rodzaje nałogów i uzależnień, w taki sposób by się nie powtarzały. Następnie nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję i stara się ustalić dlaczego nałogi są tak łatwe do przyswojenia, co powoduje, że jednak ludzie chętnie sięgają po niektóre używki, co ludziom dają uzależnienia i czy są szkodliwe, w jaki sposób można zapobiegać lub skutecznie walczyć z nałogami?
Uczniowie odgrywają scenki, w których jedna osoba namawia drugą na piwo, zapalenia papierosa czy zażycia narkotyku. Po chwili uczniowie zmieniają się rolami.

3


Podsumowując zajęcia uczniowie wiedzą czym różni się nałóg od uzależnienia, jakie są skutki zażywania narkotyków, alkoholu, palenia papierosów, jakie zniszczenia w organizmie powodują uzależnienia i nałogi. Potrafią powiedzieć NIE, gdy ktoś częstuje ich papierosem czy zachęca do brania narkotyków, wyrazić swoje zdanie na określony temat i uzasadnić to zdanie, ukazać negatywne skutki nałogów i uzależnień.

4

 

 

 

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj34
mod_vvisit_counterWczoraj639
mod_vvisit_counterTen tydzień1082
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3821
mod_vvisit_counterTen miesiąc5540
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16045
mod_vvisit_counterRazem982785

Online (20 minutes ago): 5
Your IP: 35.175.212.130
,
Today: Maj 11, 2021