Na  godzinie wychowawczej w kl 7 b odbyła się pogadanka  na temat „Zagrożenia związane z nałogami i uzależnieniami”. Głównym celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami na temat używania i nadużywania  substancji zagrażających życiu i zdrowiu – alkohol, papierosy, leki, dopalacze, narkotyki. Ukazanie szkodliwości ich zażywania, rozumienie znaczenia słów: nałóg, uzależnienie, kształtowanie umiejętności skutecznego odmawiania, wzbogacenie wiedzy na temat zniszczeń organizmu i skutków społecznych spowodowanych spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, zażywaniem narkotyków; wdrażanie uczniów do aktywnego działania na rzecz zdrowia swojego i innych.
Nauczyciel razem z uczniami zastanawiają się nad znaczeniem  słów  „uzależnienie”, „nałóg”  a następnie podaje definicję nałogu i uzależnienia, substancje, środki od których można się uzależnić,  przykłady oraz skutki ich zażywania.

Następnie uczniowie oglądają prezentację multimedialną, z której dowiadują się co to jest uzależnienie, nałóg,  jakie są sygnały ostrzegawcze, jak rozpoznawać uzależnienie, jakie są rodzaje i od czego można się uzależnić. Alkoholizm, nikotynizm, lekomania, narkomania – jakie są objawy, niepożądane działania, przyczyny i skutki ich zażywania.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem wypisują na tablicy wszystkie rodzaje nałogów i uzależnień, w taki sposób by się nie powtarzały. Następnie nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję i stara się ustalić dlaczego nałogi są tak łatwe do przyswojenia, co powoduje, że jednak ludzie chętnie sięgają po niektóre używki, co ludziom dają uzależnienia i czy są szkodliwe, w jaki sposób można zapobiegać lub skutecznie walczyć z nałogami?
Uczniowie odgrywają scenki, w których jedna osoba namawia drugą na piwo, zapalenia papierosa czy zażycia narkotyku. Po chwili uczniowie zmieniają się rolami.

Podsumowując zajęcia uczniowie wiedzą czym różni się nałóg od uzależnienia, jakie są skutki zażywania narkotyków, alkoholu, palenia papierosów, jakie zniszczenia w organizmie powodują uzależnienia i nałogi. Potrafią powiedzieć NIE, gdy ktoś częstuje ich papierosem czy zachęca do brania narkotyków, wyrazić swoje zdanie na określony temat i uzasadnić to zdanie, ukazać negatywne skutki nałogów i uzależnień.

Your IP: 35.175.212.130
Today: Maj 11, 2021