1W marcu w naszej szkole odbyło się spotkanie klasy VII a i VIIb z Policjantką Komendy Powiatowej w Mławie na temat „Odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne” i strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie odnośnie niebezpieczeństwa związanego z wypalaniem traw, zatruć dwutlenkiem węgla.
Policjantka wyjaśniła pojęcie: nieletni i małoletni.
Nieletni”:

1. osoba, która nie ukończyła 18 lat, a przejawia zachowania świadczące o demoralizacji
  2. osoba, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 17 i dopuściła się popełnienia czynu karalnego
  3. osoba, która nie ukończyła 21 roku życia i względem której zostały orzeczone środki wychowawcze lub poprawcze

Małoletni” - to osoba, która nie ukończyła 18 lat. Sytuacja nieletnich jest różna w zależności od ich wieku – osoby odpowiednio mogą nie ponosić żadnej  odpowiedzialności karnej (postępowanie opiekuńcze), odpowiadają przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego właściwego organu, szkoły, sądu rodzinnego, policji lub innego”.
Prowadząca wyjaśniła pojęcie demoralizacji i czynu karalnego, podała przykłady.

CZYNY KARALNE ŚCIGANE Z URZĘDU, np:

• Wymuszenia rozbójnicze
  • Rozboje
  • Kradzieże
  • Kradzieże z włamaniem
  • Bójki i pobicia
  • Posiadanie, udzielanie, nielegalny obrót i nakłanianie do używania narkotyków
  • Posiadanie niebezpiecznych narzędzi i przedmiotów stanowiących zagrożenie i mogących służyć do przestępstwa.

CZYNY KARALNE, np:

• Zakłócenie porządku publicznego
  • Niszczenie i uszkadzanie znaków umieszczonych przez organy państwowe
  • Uszkodzenie znaków lub urządzeń zapobiegających niebezpieczeństwu
  • Rzucanie kamieniami w pojazd będący w ruchu
  • Samowolna zmiana znaków lub sygnałów drogowych
  • Prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu
  • Kradzież lub przywłaszczenie mienia, paserstwo, uszkodzenie mienia
  • Spekulacja biletami wstępu
  • Utrudnienie korzystania z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego

Popełnienie przez nieletniego innego wykroczenia niż wyżej wymienione należy określić, jako zachowanie świadczące o jego demoralizacji, co uzasadnia wszczęcie i prowadzenie postępowania w trybie opiekuńczo – wychowawczym.

CZYNY  ŚCIGANE  NA WNIOSEK  OSOBY  POKRZYWDZONEJ:

• groźby karalne
  • naruszenie nietykalności cielesnej (poprzez uderzenie innej osoby, kopanie, popchnięcie, przewrócenie, pociągnięcie za włosy, plucie).

Uczniowie w skupieniu słuchali policjantki, zadawali jej pytania. Niektóre informacje wzbudziły u nich zdziwienie i niepokój. Bardzo chętnie brali udział w dyskusji na temat ich odpowiedzialności za czyny karalne.
Strażacy przypomnieli uczniom o pożarach, ich przyczynach i skutkach a w szczególności o wypalaniu traw, które jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla przyrody. Ogień, żywioł niszczy wszystko co spotka na swojej drodze, wiele gatunków roślin i zwierząt.
 „Po zimie trawy palą się bardzo szybko, wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie zabudowania. Nieodłącznym towarzyszem ognia jest zawsze dym. Ten, który pochodzi z wypalania, potrafi być bardzo trujący. Przede wszystkim znajdują się w nim rakotwórcze węglowodory, dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Taka mieszanka może spowodować zatrucia, a w konsekwencji – choroby (alergie, nowotwory).
Wypalanie traw jest surowo zabronione i grozi za nie kara – grzywna, kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł. a nawet więzienie od roku do lat 10”.
Okres grzewczy, powoduje  zagrożenie zatrucia czadem!!! Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Strażacy wyjaśnili skąd się bierze czad, i dlaczego jest niebezpieczny, co jest główną przyczyną zaczadzeń, co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali strażaków i zadawali im pytania.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 15, 2021