Edukacja prozdrowotna realizowana jest w szkole w ramach ścieżki przedmiotowej na zajęciach z przyrody, biologii, w-f oraz na godzinach wychowawczych.
Dotyczy głównie higieny osobistej, higieny otoczenia i profilaktyki.
Higiena wpływa nie tylko na nasze codzienne funkcjonowanie i jakość życia, ale też na kontakty z innymi osobami. Zadaniem higieny jest utrzymanie i wzmocnienie zdrowia człowieka, jest to nabywanie w okresie dzieciństwa określonych nawyków i umiejętności, które decydują nie tylko o zdrowiu, ale również o akceptacji wśród grupy, klasy.
W życiu codziennym spotkamy się z nadopiekuńczością rodziców, którzy w niektórych przypadkach za bardzo naciskają aby ich pociechy były idealne. Często takie postawy zniechęcają dzieci o dbanie o higienę.


Innym, wręcz niedopuszczalnym zjawiskiem jest zaniedbywanie dzieci. Rodzice lekceważą potrzeby dbałości o wygląd i czystość. Brak podstawowych wiadomości i umiejętności związanych z higieną osobistą lub ich nieprawidłowe stosowanie np. spryskiwanie dezodorantem zamiast mycia, kąpiel raz w tygodniu lub rzadziej, wkładanie przepoconych ubrań itp. wpływa na kontakty międzyludzkie i akceptację.
Do higieny osobistej zaliczamy także mycie zębów, włosów,zmianę bielizny i ubrań.
Mycie zębów jest bardzo istotne dla naszego zdrowia, dlatego należy również kontrolować u stomatologa stan jamy ustnej.
Kolejnym problemem jest wyuczenie dbałości o skórę, paznokcie i włosy. Kąpiel powinna stać się nieodzowną częścią naszego życia, jak jedzenie i oddychanie.
Codzienna toaleta zapobiega chorobom skóry. Skóra wymaga mycia, kremowania i ochrony przed chorobami.
Z higieną osobistą ważną dla zdrowia człowieka wiąże się również dbałość o wygląd, ubiór i obuwie. Ubranie powinno być czyste i schludne a obuwie zadbane i wygodne.
Higienie osobistej towarzyszy higiena otoczenia, domu, pokoju czy też szkoły. Tu też chcemy się czuć dobrze i miło a czystość i estetyka pomieszczeń wpływa na nasze zadowolenie.
Na zajęciach lekcyjnych zwracamy uwagę uczniom na sferę psychiczną człowieka. Emocje są integralną częścią życia człowieka ale należy dbać i tworzyć higienicznie czysty związek z naszym mózgiem. Jeżeli postępujemy wbrew sobie dla szybkiego zaspokojenia doraźnych potrzeb to toksyczne doświadczenia pozostaną  życiowym bagażem, którego często trudno się pozbyć. Szczególnie w okresie dojrzewania powinniśmy kontrolować nasze emocje, starać się być zrównoważonym, otaczać się optymistami, pesymizm jest zaraźliwy.

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Promująca Zdrowie
Reklama
Przedszkole Promujące Zdrowie
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
InstaLing
Reklama
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj333
mod_vvisit_counterWczoraj574
mod_vvisit_counterTen tydzień907
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3810
mod_vvisit_counterTen miesiąc2885
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc19089
mod_vvisit_counterRazem1097969

Online (20 minutes ago): 9
Your IP: 54.165.57.161
,
Today: Gru 06, 2021
Reklama