Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

Podczas realizacji podstawy programowej z przyrody i biologii oraz planu pracy na godzinach wychowawczych uczniowie dowiadują się w jaki sposób należy  prawidłowo odżywiać się, co dobrze a co źle wpływa na nasze zdrowie i rozwój. Jedzenie pełni w naszym życiu znaczącą rolę i stanowi bardzo ważny element. Przez prawidłowe odżywianie rozumie się regularne spożywanie takich produktów, które dostarczają organizmowi optymalnych ilości energii i zalecanych składników odżywczych we właściwych proporcjach i z odpowiednią częstotliwością. 

 

Jedzenie powinno być nie tylko źródłem przyjemności, ale przede wszystkim zapewniać zdrowie. Pobierany pokarm to rodzaj paliwa niezbędnego do prawidłowego działania naszego ciała jak również jego budowy. Nie ma jednak takiego pokarmu, który zawierałby wszystkie substancje konieczne dla prawidłowego funkcjonowania,Dlatego podstawową zasadą zdrowego odżywiania jest urozmaicona dieta. Najważniejszymi składnikami naszego pokarmu są : białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne, witaminy i woda. Niedobór któregokolwiek z nich jest przyczyną różnorodnych zaburzeń i dysfunkcji w organizmie.
Do najczęstszych chorób zaliczamy :

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby jelita grubego,
  • próchnica.

Najczęstszym problemem z którym mierzą się uczniowie to otyłość. Powodowana jest spożywaniem zbyt dużej ilości pokarmów wysoko kalorycznych, głównie pochodzenia zwierzęcego lub półproduktów przygotowanych na głębokim tłuszczu. Ważna w tym przypadku jest samokontrola masy ciała, którą określa się wskaźnikiem BMI. Obliczmy go dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wartości wzrostu wyrażony w centymetrach. Dbałość o prawidłowe odżywianie nie powinno stać się jednak „obsesją” młodego człowieka, gdyż bardzo łatwo wpaść w pułapkę bulimii lub anoreksji, chorób o podłożu psychicznym. Każda dieta winna być kontrolowana przez dietetyka lub lekarza.
Odżywiając się zgodnie z zasadami przedstawionymi w piramidzie pokarmowej możemy być pewni przestrzegania zasad prawidłowego pdżywiania.

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj12
mod_vvisit_counterWczoraj639
mod_vvisit_counterTen tydzień1060
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3821
mod_vvisit_counterTen miesiąc5518
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16045
mod_vvisit_counterRazem982763

Online (20 minutes ago): 9
Your IP: 35.175.212.130
,
Today: Maj 11, 2021