IMG 3135Potrzeba promowania i stosowania w praktyce zasad zdrowego żywienia jest szczególnie ważna wśród dzieci i młodzieży. Nawyki żywieniowe kształtuje się przede wszystkim w domu, ale szkoła jest miejscem, gdzie nasze pociechy spędzają większość dnia. W związku z tym nie tylko na rodzicach, ale również na placówkach zajmujących się edukacją i wychowaniem, spoczywa obowiązek promowania zdrowych nawyków żywieniowych. W szkole działa sklepik „Smakuś”, który prowadzi Ajent „Mirella”. Co prawda nie sposób sprawić, by nie pojawiły się tam słodycze ale w umowie mamy zapisane by można było tam kupić zdrową żywność: różnorodne kanapki, batoniki i ciasteczka zbożowe, owoce świeże i suszone, wodę mineralną, soki, napoje mleczne. Wtedy dzieci mają wybór. Staramy się je nauczyć, by wybierały świadomie to co zdrowe. Ale ogromna jest tu też rola rodziców. Patrzymy też co się w sklepiku sprzedaje, a co jest zwracane. Jeśli coś się nie sprzedaje staramy się to zastąpić inną rzeczą, którą dzieci będą chętnie jadły.
Udowodniono że dzieci spożywające posiłek w szkole lepiej wykonują niektóre zadania związane z koncentracją i pamięcią, a także osiągają lepsze wyniki w takich przedmiotach, jak geografia czy matematyka, niż dzieci, które tego posiłku nie spożywają.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 14, 2021