Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

Podczas  półrocznego zebrania z rodzicami dnia 01.02.2018r. w klasie V b odbyła się pedagogizacja rodziców na temat: „Prawidłowa postawa dziecka podczas nauki”.
Przygotowanie odpowiedniej przestrzeni do nauki dla dziecka jest bardzo ważne. Dziecko efektywniej będzie się uczyć w dobrych warunkach.
Organizując dziecku przestrzeń do nauki, kształtujemy jego nawyki i zachowania, które będą mu pomagać lub przeszkadzać w przyszłości w pracy. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowa postawa przy nauce. Odpowiednio wypracowana teraz, nie tylko uchroni dziecko przed wadami kręgosłupa, lecz także zaprocentuje w przyszłości lepszą koncentracją.
Jaka postawa jest najlepsza do nauki? Czy przygotowanie dla dziecka własnej przestrzeni z biurkiem jest ważne?
Odpowiednio zaprojektowane, ergonomiczne miejsce do nauki sprzyja efektywnej pracy i przekłada się na postępy w nauce dziecka, a także jest zdrowe dla jego kręgosłupa i oczu.
Jakie wymagania powinna spełniać taka przestrzeń do nauki?
Biurko i krzesło powinny być dostosowane wysokością do wzrostu dziecka. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz posiadać oparcie lekko wyprofilowane na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Siedzisko powinno być średniej twardości. Siedzieć należy głęboko, tak aby podparte były całe uda, opierając dolną część pleców o oparcie. Stopy powinny swobodnie opierać się na podłodze, nogi powinny być zgięte w biodrach i kolanach pod kątem prostym lub otwartym. Przedramiona powinny spoczywać na blacie. Przybory potrzebne do nauki powinny znajdować się w zasięgu rąk, bez konieczności wychylania się i przyjmowania wymuszonych pozycji.
Jakie nawyki powinniśmy przekazać dziecku, by nauczyło się odpoczywać podczas nauki i dbać o własne ciało, w tym postawę?
Codzienna, długotrwała praca w pozycji siedzącej może skutkować poważnymi dolegliwościami, które często ujawniają się dopiero po latach. Do najczęstszych należą bóle szyi, karku, lędźwi oraz bóle głowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko robiło przerwy podczas nauki, najlepiej na krótkie ćwiczenia. Należy zachęcać też dziecko do uprawiania sportów. Sporty ogólnorozwojowe takie jak basen, jazda na rowerze, gry zespołowe, świetnie wpływają na wzmocnienie praktycznie wszystkich partii mięśniowych, dzięki czemu są one mniej podatne na przeciążenia.
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania wad kręgosłupa u dzieci. Główną przyczyną tego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianie trybu życia z aktywnego ruchowo na siedzący. Dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy maja już czas wolny najchętniej "odpoczywają" również w pozycji siedzącej - oglądają telewizję, grają na komputerze. Nieprawidłowy sposób siedzenia może zatem przyczyniać się do powstania wad postawy jak również potęgować istniejące już deformacje.
Jak uczyć dziecko dbać o własny kręgosłup?
Na szczęście większość przypadków bólu kręgosłupa u dziecka nie wiąże się z poważną chorobą. Aby uniknąć bólu w przyszłości należy od najmłodszych lat zadbać o kręgosłup. Jeśli chcemy, by dzieci miały prawidłową postawę i były zdrowe, musimy postawić na profilaktykę. Trzeba zadbać o to, żeby dziecko  zażywało dużo ruchu : chodziło i biegało, pływało, grało w gry zespołowe, jeździło na rowerze, a nie siedziało godzinami przed telewizorem czy komputerem. Należy likwidować złe nawyki u dziecka: siedzenie z podwiniętą nogą, z nogą założoną na nogę; noszenie plecaka na jednym ramieniu.

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
BIP
Reklama
Reklama
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterWczoraj639
mod_vvisit_counterTen tydzień1088
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień3821
mod_vvisit_counterTen miesiąc5546
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16045
mod_vvisit_counterRazem982791

Online (20 minutes ago): 5
Your IP: 35.175.212.130
,
Today: Maj 11, 2021