2W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym pt. „Badania przesiewowe słuchu pierwszoklasistów”, prowadzone przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Celem głównym Programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego.

Cele szczegółowe Programu:

• objęcie badaniami przesiewowymi całej populacji uczniów kl. I szkół podstawowych z wyznaczonych obszarów województwa mazowieckiego,
  • umożliwienie dzieciom wczesnej diagnostyki i/lub leczenia zaburzeń słuchu u dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego,
  • podniesienie świadomości rodziców/opiekunów, a także pracowników oświaty na temat celowości wykonywania badań przesiewowych słuchu,
  • upowszechnianie wiedzy z zakresu występowania zaburzeń słuchu u dzieci rozpoczynających naukę w szkole,
  • zdobycie przez lokalny personel medyczny kompetencji w zakresie organizacji badań przesiewowych słuchu.

Dnia 1 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie rodziców z pracownikiem Instytutu nt. „Badania przesiewowe słuchu pierwszoklasistów”.

Podczas spotkania rodzice zostali zapoznani:

• ze sposobem realizacji przesiewowego badania słuchu,
  • z prawdopodobieństwem wystąpienia ubytku słuchu u dzieci,
  • z objawami wskazującymi na możliwe problemy ze słuchem,
  • z ogólnymi zasadami postępowania w celu ograniczenia ryzyka występowania wad słuchu,
  • ze sposobami leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu.

Badania są bezpłatne, wymagają jednak pisemnej zgody rodziców/opiekunów na ich przeprowadzenie. W ramach jego realizacji wykonywane są w szkołach audiometryczne badania przesiewowe słuchu. Badania są nieuciążliwe, nieinwazyjne i bezbolesne, wymagają jednak współpracy dziecka z osobą je przeprowadzającą.

Na zakończenie spotkania rodzice wypełnili zgody, ankiety, otrzymali ulotki na temat programu.

Your IP: 35.175.212.130
Today: Maj 11, 2021