318 października 2017 r. odbyło się dwugodzinne spotkanie klas II i III  w ramach Programu Profilaktycznego „Cukierki” przeprowadzone przez terapeutki z MOPS-u z Płocka. Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak. Głównym zadaniem tego programu jest przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Uczniowie poprzez zajęcia kształtowali umiejętność troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. Uczyli się postaw asertywnych względem osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. „Dziękuję, od obcych nie biorę” to hasło, które dzieci zrozumiały podczas zajęć.

Podczas pierwszych zajęć uczniowie poznali bohaterów poznali bohaterów bajki  „Cukierki”, rozmawiali o opisanych wydarzeniach i postaciach. Podczas zabawy mogli poczuć smak odtrącenia i próbowali nazwać swoje uczucia z tym związane, co pozwoliło zrozumieć im mechanizm powstawania uzależnień i sposoby przeciwdziałania.
Podczas  drugich zajęć uczniowie w trakcie zabawy poznali moc uzależnienia próbując przerwać nić, symbolizującą uzależnienia. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że można uzależnić się od różnych „cukierków” – papierosów, dopalaczy, alkoholu, narkotyków, ale zrozumieli też, że można ich uniknąć, skutecznie odmawiając.
Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały ilustracje, które miały pokolorować, wpisać  pytanie, które ma zadać chłopiec  i odpowiedź, którą miała udzielić dziewczynka.

Your IP: 3.239.56.184
Today: Maj 14, 2021