Dnia 25.09.2017r. na godzinie wychowawczej w klasie VII b odbyła się pogadanka na temat: „Jak ustrzec się przed grypą”. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat: Nie daj się grypie. Następnie wychowawczyni wyjaśniła (przypomniała) uczniom definicję grypy, jak można się nią zarazić, jakie są objawy, w jaki sposób można ją leczyć i jaka jest najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie.

Kolejnym etapem lekcji było doświadczenie polegające na puszczeniu baniek mydlanych na uczniów siedzących w kręgu – uczniowie śledzili ich lot. Następnie uczniowie odgrywali scenki, w których obserwowali zachowanie się baniek (bakterii grypy) wchodząc w rolę pasażerów w zatłoczonym autobusie, w klasie, kinie obok chorego kolegi i kto potencjalnie może być zarażony.

Uczniowie dowiedzieli się, że grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Można się zarazić od człowieka chorego lub osoby, u której zakażenie przebiega bez wyraźnych objawów. Wirus jest przenoszony w powietrzu w postaci drobnych kropelek wydzieliny z dróg oddechowych, a także na skórze rąk, którymi dotykamy chorego lub skażone przez niego przedmioty. Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów: wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, ogólnego złego samopoczucia lub też ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i kataru.
U najmłodszych dzieci objawy mogą być zupełnie niecharakterystyczne: senność, rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty, zmienione zachowanie. Leczenie grypy jest głównie objawowe. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań.

grypa

Your IP: 3.239.56.184