IMG 20200109 113531 420x315Sposób realizacji „Aktywna przerwa”
Tuż po przerwie świątecznej w naszej szkole ruszyła akcja pod hasłem „Aktywna przerwa”. Jest to jedno z działań realizowanych w ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie – „Żyjmy zdrowo”. Odbiorcami są uczniowie klas IV – VIII. Celem „Aktywnej przerwy” jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność ruchową. Ta akcja w pozytywny sposób pomaga rozładować energię, odreagować napięcia i poprawić nastrój, co zwiększa efektywność uczenia się. Podczas długich przerw 15 i 20 minutowej uczniowie doskonalą swoją sprawność fizyczną, a tym samym rozwijają swoje zainteresowania sportowe.

Więcej…

 

IMG 20191128 1114541 315x420Jesień i zima to sezon, w którym dzieci często zapadają na grypę lub przeziębienie. Grypa jest zakaźną chorobą, a jej wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego pani pielęgniarka podpowiedziała uczniom, w jaki sposób chronić się przed grypą.
Przede wszystkim właściwie się odżywiać. W okresie jesienno-zimowym jemy dużo  warzyw i owoców, szczególnie zawierających witaminę C, która wspomaga działanie układu odpornościowego. Znajdziemy ją w natce pietruszki, kiszonej kapuście czy owocach cytrusowych.
Należy też ubierać się odpowiednio do temperatury i warunków pogodowych. Najlepszy jest sposób „na cebulkę”.
Pamiętamy też o higienie i dobrych nawykach. Częste mycie rąk, szczególnie przed posiłkami, po powrocie z zabawy na zewnątrz czy skorzystaniu z toalety pozwoli  chociaż na częściowe pozbycie się wirusów i bakterii. Kichamy i kaszlemy w rękaw, nie w dłonie, bo to zwiększa ryzyko zakażenia wirusem. Kl.IIIb zademonstrowała, jak robić to właściwie.

Więcej…

 

Moduł: Bezpieczeństwo7
Zadanie: Jestem bezpieczny – dbam o swoje bezpieczeństwo w domu, w drodze do szkoły i miejscach użyteczności publicznej
W pierwszym tygodniu grudnia uczniowie klasy czwartej na lekcji techniki uczestniczyli w praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy, dzięki którym  nauczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wykorzystując fantom dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha, ćwiczyły oddechy oraz uciski ratownicze. Ta forma zajęć odbywa się w naszej szkole już od kilku lat i stanowi ważne ogniwo w  procesie edukacyjnym. Głównym celem edukacyjnym było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Podczas zajęć uczniowie również przypomnieli numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji oraz nauczyli się prowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do  osoby poszkodowanej w wypadku. Ponadto w trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się o obowiązku udzielania pierwszej pomocy i odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela.

Więcej…

 

79864645 160127338556118 7508509264780984320 n6 grudnia b.r. w Szkole Podstawowej w Strzegowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w halową piłkę nożną chłopców. Do tej rywalizacji przystąpiło sześć najlepszych drużyn, które pomyślnie przebrnęły wcześniejsze eliminacje. Najpierw rozgrywki toczyły się w dwóch grupach. Drużyna z naszej szkoły w swojej grupie pokonała drużyny z Szydłowa 4:1 i Strzegowa 3:0, a w półfinale drużynę z Wiśniewa 5:0. W finale chłopcy zagrali ze Szkołą Podstawową nr 7 z Mławy przegrywając 1:2. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wystąpili w składzie: Radzki Adam, Piłkowski Adam, Kołakowski Maciej, Kurowski Sebastian, Łukaszewski Miłosz,Powązka Adam, Wojtkowski Mikołaj, Kulasiński Ksawier, Wydra Jakub. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Więcej…

 

Moduł: Aktywność fizycznaIMG 20191126 110718 420x315
Zadanie: Kondycja fizyczna i dbałość o sylwetkę
Sposób realizacji: Zajęcia na basenie

Uczniowie klas II – IV objęci są programem nauki pływania. Zajęcia na pływalni odbywają się co dwa tygodnie i trwają jedną godzinę lekcyjną. Zajęcia w klasach drugich i trzecich prowadzone są przez instruktorów nauki pływania zatrudnionych przez MOSiR w Mławie. Ćwiczenia w wodzie prowadzone są z wykorzystaniem atrakcyjnych i  zróżnicowanych zestawów ćwiczeń, w ciekawy i bezpieczny sposób zachęcają dzieci do zabaw w wodzie i nauki pływania. W klasach czwartych zajęcia na pływalni prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły. Pod czujnym okiem nauczycieli uczniowie doskonalą technikę pływania stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Nauka pływania z różnorodnym sprzętem pneumatycznym  przynosi wiele radości i pozytywnych emocji, a samodzielne pływanie daje dziecku satysfakcję ze zdobycia nowej, trudnej do opanowania umiejętności oraz podnosi wiarę we własne siły i możliwości.

Więcej…

 

20191122 130545 420x236W dniach 22 i 27 listopada bieżącego roku klasy ósme w ramach zajęć z Edukacj dla bezpieczeństwa uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Podczas spotkania strażacy przybliżyli swoją pracę i zadania. Uczniowie mieli okazję do poszerzenia swojej wiedzy o przyczynach i zasadach postępowania podczas pożaru oraz zapoznali się ze środkami wykorzystywanymi do gaszenia ognia. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie ze strony uczniów, którzy mieli szansę na korzystanie z doświadczeń strażaków.

Więcej…

 

Moduł: Zachowania proekologiczneIMG 20191125 090138 315x420
Zadanie: „Czysta Ziemia – Czysta Planeta”
Sposób realizacji: Dbamy o zieleń wokół naszej szkoły

W ramach zainicjonowanej przez Burmistrza Miasta Mława akcji pod nazwą: 590 drzew na 590 lecie nadania praw miejskich Mławy uczniowie klas ósmych na terenie szkolnym posadzili szesnaście drzew = szesnaście klas. Posadzono rodzime liściaste gatunki: brzozy, dęby, jarzębiny i graby. W sąsiedztwie Dębu Tysiąclecia posadzonego w 1966r., stojącego za salą gimnastyczną posadzono Dąb 590 lecie Mławy.

Więcej…

 

053 420x315W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego też uczniowie klasy czwartej w ramach wychowania komunikacyjnego wysłuchali kilka cennych porad „Pana Stopka” (oficjalne nazewnictwo to „kontroler ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych”), dotyczących przechodzenia przez jezdnię:

 • - należy przechodzić przez jezdnię, patrząc przed siebie, a nie w telefon
 • - nie należy przebiegać przez jezdnię
 • - przechodzimy przez jezdnię tylko w miejscu dobrej widoczności drogi
 • - nie można zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię
 • - nie należy wkraczać na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód nawet wtedy gdy znajdujemy się przed przejściem dla pieszych
 • - przejście przez jezdnię jest dozwolone jeżeli odległość od wyznaczonego przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów
 • - należy również pamiętać, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Więcej…

 

Mistrzostwa powiatu dziewcząt w halową piłkę nożną dziewcząt rocznik 2005-2006 zostały rozegrane w dniu 26.11.2019 w Szkole Podstawowej w Wiśniewie. Wyniki:

 1. Szkoła Podstawowa Wiśniewo
 2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Mławie
 3. Szkoła Podstawowa w Szydłowie
 4. Szkoła Podstawowa w Windykach.

2

Więcej…

 

9Moduł: Bezpieczeństwo
Zadanie: Jestem bezpieczny – dbam o swoje bezpieczeństwo w domu, w drodze do szkoły i miejscach użyteczności publicznej

Zadaniem uczniów klasy VIa było zaprojektowanie i wykonanie wymyślonego przez siebie osiedla mieszkaniowego moich marzeń. Pracowali metodą projektu. Uczniowie w swoich grupach podzielili się obowiązkami i odpowiedzialnością za swoją cześć pracy, każde przygotowało część materiałów, następnie wspólnie budowali makiety. Wykonali budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej ułatwiające normalne życie zamieszkujących tam mieszkańców – młodszych i starszych. Zaprojektowali oryginalne tereny rekreacyjne oraz tereny zielone. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością i inwencją twórczą, wcielając się w architektów i projektując osiedle wraz z całą infrastrukturą, a później wykonując makiety według przygotowanych projektów.  To działanie miało na celu pobudzić kreatywność i pomysłowość uczniów. Efekty pracy poszczególnych grup można było na wystawie w holu na piętrze.

Więcej…

 

1W Szkole Podstawowej nr 1 w Mławie podczas zajęć nauczyciele uczący w klasach starszych przybliżyli uczniom historię Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu (trzeci czwartek listopada każdego roku). Uświadomili im, jak wiele trujących związków chemicznych zawiera dym tytoniowy i sam papieros. Nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat negatywnego wpływu palenia papierosów na zdrowie człowieka, jak również na temat palenia biernego i jego negatywnych skutków. Na lekcjach przeprowadzono pogadanki, pokazy z objaśnieniem, wykorzystano metodę „burzy mózgów”, zaprezentowano pokaz slajdów. Omówiono również zagadnienia dotyczące zachowania asertywnego. Odbył się też quiz wiedzy, dotyczący szkodliwości palenia. Na koniec zajęć uczniowie zgodnie i stanowczo stwierdzili, że nie warto palić. 

Więcej…

 

Moduł: Higiena25
Zadanie: Uczę się w sprzyjających warunkach

"Mój pokój to chyba najpiękniejsze miejsce na ziemi; podoba mi się tak bardzo, ponieważ miałam duży udział w projektowaniu jego wnętrza; własny mały, który jest dla mnie „Królestwem”, mój pokój to najładniejsze miejsce w całym domu; to miejsce, w którym czuje się najlepiej i spędzam najwięcej czasu".

To tylko niektóre wypowiedzi uczniów o swoim pokoju. Choć nie ma jednego sprawdzonego sposobu na idealny pokój nastolatka to warto pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym dzieci odrabiają lekcje, musi posiadać logicznie wydzielone strefy: nauki, zabawy i odpoczynku. Te strefy należało wyodrębnić przy projektowaniu makiety pokoju przez uczniów klas szóstych, którzy na technice uczyli się zasad projektowania i dekoracji wnętrz.

Więcej…

 

1Dnia 8 listopada 2019r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mławie po raz kolejny wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Ale zanim wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku zapoznali się z 12 zasadami zdrowego odżywiania.
Uczniowie klas I-III zaopatrzeni przez rodziców w potrzebne produkty: pieczywo, warzywa, sery, owoce oraz przybory, dokładnie umyli ręce. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy przy udziale i pomocy rodziców oraz wychowawczyń. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem. Na deser zaś były pyszne jogurty, soczki, moc owoców z których wykonywane były: sałatki, surówki i szaszłyki.
To właśnie takie śniadanie daje moc, zarówno do pracy, jak i do zabawy. Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadania w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji.

Więcej…

 

Zadania, plany, bezpieczeństwo
18 września odbyły się pierwsze zebrania z rodzicami w nowym roku szkolnym. Wychowawcy przedstawili główne zadania szkoły i klasy, omówili plany na nowy rok szkolny. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu w szkole, w drodze do i ze szkoły.

h

Spotkania z uczniami
20 września odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami. Podczas cyklicznych apeli porządkowych dokonujemy podsumowania zachowań uczniowskich. Wskazywane są pozytywne zachowania i przypominane zasady bezpiecznego i higienicznego funkcjonowania w szkole.

k

Ćwiczenia ewakuacyjne

26 września odbył się alarm ćwiczebny na wypadek zagrożenia. Uczniowie i przedszkolaki sprawnie opuścili budynek szkoły i ustawili się w wyznaczonych miejscach na placu ewakuacyjnym. Nauczyciele przypomnieli zasady prawidłowego użycia dzwonka alarmowego i wywołania niebezpiecznej sytuacji oraz skutków z tym związanych.

d

p

 

9W dn. 11 października b.r. 40-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły udała się wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Warszawy.
Warszawa przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia do Muzeum Sportu i Turystyki mieszczącego się w Centrum Olimpijskim. Tam oglądaliśmy zabytkowe eksponaty sportowe. Przewodnik zapoznał nas z historią Igrzysk Olimpijskich, dawnymi trofeami. Widzieliśmy też pochodnie, którymi przenoszono ogień olimpijski podczas kolejnych olimpiad oraz medale polskich sportowców zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich. Następnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Stadionu Narodowego, który zrobił ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach sportu.

Więcej…

 

2Między nami kobietkami – spotkanie z uczennicami klas szóstych
Dnia 1 października 2019r w ramach programu „Miedzy nami kobietkami” odbyło się w naszej szkole spotkanie z prelegentką firmy Procter & Gamble. Prelekcja trwała jednostkę lekcyjną i uczestniczyły w niej dziewczęta z klas VI. Program stanowi wsparcie dla realizacji celów edukacyjnych na przedmiocie wychowanie do życia w rodzinie a szkoła uczestniczy w nim od kilku już lat.

Więcej…

 

520 września 2019r. uczniowie z klasy 4a aktywnie uczestniczyli w akcji „posprzątajMY las”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Dwukoły. Dziecipod opieką pani R. Naguckiej i pani Agnieszki Wiloch - Piela  przeszli fragmentami Szlaku Walk Wrześniowych 1939 roku i posprzątali otoczenie położonych wzdłuż niego dziesięciu schronów bojowych. Organizatorzy akcji zadbali o wyposażenie uczniów w rękawice i worki. Na zakończenie odbyło się podsumowanie akcji  w szkółce leśnej w Krajewie, gdzie na uczestników czekał gorący posiłek w postaci zupy z dyni i pieczonych ziemniaków. Urząd Miasta zadbał o dowiezienie uczniów na miejsce zbiórki i z powrotem do szkoły. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Więcej…

 

2W dn. 25 września b.r.  na stadionie  MOSiR-u w Mławie odbył się I rzut lekkoatletyczny mławskich szkół podstawowych w ramach Międzyszkolnych Zawodów Lekkoatletycznych. Celem zawodów było wyłonienie mistrzów konkurencji lekkoatletycznych, popularyzacja lekkoatletyki wśród dzieci i młodzieży oraz integracja międzyszkolna. W zawodach startowali uczniowie w dwóch kategoriach rocznik 2005 i 2006 (klasy VII – VIII) i rocznik 2007- 2009 (klasy IV- VI).  W starszej grupie wiekowej zawodnicy z naszej szkoły nie zawiedli i uplasowali się na czołowych miejscach. Mateusz Powązka zajął I miejsce w biegu na 100 metrów i II miejsce w skoku w dal, II miejsce w pchnięciu kulą zajęła Julia Wasiłowska, w tej samej konkurencji  III miejsce zajął Maciej Kołakowski, w skoku w dal III miejsce zajął Sebastian Kurowski. Blisko podium uplasowała się Głoskowska Aleksandra, która zajęła IV miejsce w biegu na 100 metrów. Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Więcej…

 

4Dnia 17.09.22019 dzieci z gr. Orzeszki i Koszałka Opałaka udały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Mławie. W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków, którzy czekali już na nasze  przyjście. Już na samym początku zademonstrowali nam swoją niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy.
Podczas spotkania zwiedzaliśmy pomieszczenia straży: salę gimnastyczną, miejsce odpoczynku strażaków oraz garaże, w których mogliśmy nie tylko obejrzeć z bliska i przymierzyć strój strażaka, ale także poznać dokładnie wyposażenie samochodu strażackiego.  

Więcej…

 

59 września 2019r. odbyły się spotkania uczniów kl.I-III z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Tematem rozmów  była  „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”. Funkcjonariuszki policji omówiły z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomiły jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym dzięki odblaskom. Przypomniały, by zawsze  używać pasów  bezpieczeństwa podczas jazdy. Pierwszoklasiści wraz z policjantką i panem „STOP” uczyli się prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych przy szkole. Następnego dnia odbyło się spotkanie z przedszkolakami.

Więcej…

 

2W bieżącym roku szkolnym nasza placówka po raz kolejny przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”. Główne cele programu to: podniesienie poziomu wiedzy o chorobach przenoszonych przez kleszcze, poznanie sposobów zapobiegania takim chorobom oraz uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze.
W klasach IV zajęcia poprowadziła pani Teresa Łapka, natomiast w klasach I - III i najstarszych grupach przedszkolnych – pani Joanna Tatuch. Podczas zajęć nauczycielki wykorzystały zgromadzone materiały dydaktyczne: poradnik dla realizatora programu, scenariusze zajęć, film „Jak usunąć kleszcza” i plakat. Najmłodsze dzieci otrzymały kolorowanki z motywem kleszcza.

Więcej…

 

1Dnia 25 maja na stadionie MOSiR w Mławie  odbył się ostatni w tym roku szkolnym finałowy turniej sportowo-rekreacyjny. Drużyna uczniów klasy II i III wzięła udział w biegu z szarfą, sztafecie w workach, rzutach woreczkiem do celu, piłką do celu. Po podsumowaniu wszystkich 4 spotkań nasi uczniowie zajęli  miejsca : klasa II z ilością – 66,5 p – IV miejsce i uczniowie klasy III z ilością 71 p – II miejsce. Na zakończenie sportowych zmagań uczniowie zostali uhonorowani pucharami, medalami. Każde dziecko otrzymało drobny upominek w postaci zabawki. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich słodycze, napoje , jak również mogli skosztować potraw z grilla.

Więcej…

 

3 czerwca 2019 roku podczas Szkolnego Dnia Sportu zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Informatyczny pod hasłem „Stop cyberprzemocy”. Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z następujących szkół: SP nr 1, SP nr 3 i SP nr 6. Nadesłane prace cechowała estetyka, pomysłowość,  oryginalność i dobór odpowiednich narzędzi. Komisja w składzie p. Jolanta Luciszewska i p. Andrzej Mielcarek oceniła prezentacje i wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
I miejsce

 • Aleksandra Końpa SP 1
 • Anna Wtulich SP 1

II miejsce

 • Julia Grabowska SP 1
 • Dominik Kaczorowski SP 6

III miejsce

 • Przemysław Bańczyk SP 1
 • Amelia Dzięgielewska SP 3

Organizatorzy dziękują nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

2

1

 

1Dnia 3 czerwca 2019r. odbył się Dzień Sportu połączony z obchodami Dnia Dziecka. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali szereg konkurencji, w których współzawodniczyli uczniowie klas I – VIII. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w różnych konkurencjach sportowych. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale przebiegała zgodnie z duchem fair-play. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Uczniowie klas IV-V rozegrali dwa ognie. Uczniowie klas VI-VIII przeprowadzili rozgrywki piłkarskie: dziewczęta grały w piłkę ręczną a chłopcy w piłkę nożną.
Po wszystkich konkurencjach uczniowie spotkali się na boisku szkolnym. Po powitaniu przez panią dyrektor Janinę Lampkowską i złożeniu życzeń z okazji Dnia Dziecka wręczono medale zwycięzcom szkolnego biegu ulicznego, który odbył się 29 i 30 maja.

Więcej…

 

2Trzecioklasiści już po raz drugi mogli się przekonać, jak wygląda lekcja w klasie IV.  Tym razem „uczyli się” na historii o papieżu Polaku Janie Pawle II. Pan Andrzej Mielcarek opowiadał o dzieciństwie małego Karola Wojtyły, latach wojny i wyborze Polaka na papieża. Dzieciom bardzo podobała się historia jako przedmiot, chętnie brały w niej udział razem z czwartoklasistami.

Więcej…

 

62 czerwca b.r. już po raz dwunasty w ramach ogólnopolskiej akacji „Polska Biega” propagującej ideę zdrowego i aktywnego stylu życia odbył się lokalny bieg pod hasłem: „Cała Mława Biega”. Podobnie jak w poprzednich latach do biegu przystąpiła dość liczna grupa uczniów z naszej szkoły. Przed startem uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki. Start biegu był usytuowany na wys. budynku Starostwa Powiatowego. Trasa biegu liczyła 1,5 km i wiodła ulicami: Reymonta, Sądowa, Żwirki i Kopernika. Meta została ulokowana na stadionie – tam  wręczono nagrody (puchary) w kategoriach: najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu, najliczniej biegnąca rodzina oraz biegnącym reprezentacjom szkół. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy biegu mogli podzielić się swoimi wrażeniami podczas pikniku grillowego.

Więcej…

 

5Dnia 28 maja uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę po Mławie. Pierwszym jej punktem  była Przychodnia Rejonowa przy ulicy Sądowej. Celem wizyty w przychodni było zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą lekarza i pielęgniarki, rozwijanie zainteresowań pracą zawodową dorosłych oraz zrozumienie społecznej przydatności zawodów medycznych. W przychodni przywitała uczniów mama jednego z ich kolegów, pani dr H. Żłobińska. Pani doktor zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu lekarza internisty, gabinetem zabiegowym oraz punktem rejestracji pacjentów.

Więcej…

 

1Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu na miarę swoich możliwości i umiejętności. Czasami jest to fachowa pomoc, a niekiedy tylko wezwanie służb ratowniczych. Nasi uczniowie podczas lekcji uczą się jak udzielić pierwszej pomocy. Zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną. Ćwiczą układanie osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej. Na manekinie trenują resuscytację krążeniowo – oddechową zgodnie z algorytmem. Wiedzą jak postępować w sytuacji złamania, oparzenia i krwotoku. Doskonalą opatrywanie oparzeń i bandażowanie ran. Unieruchamianie i podwieszanie złamanych kończyn. Znają numery alarmowe. Wiedzę i umiejętności, które zdobywają, będą potrafili wykorzystać praktycznie w różnego rodzaju trudnych sytuacjach życia codziennego.

Więcej…

 

6Uczniowie klasy 4a kolejny raz skorzystali z wiedzy specjalisty na lekcji godziny wychowawczej. Tym razem gościli pielęgniarkę środowiskową z Przychodni Lekarskiej „Panakeja” w Mławie – panią Elżbietę Stryjewską. Pani Ela przybliżyła uczniom wiedzę na temat swojego zawodu oraz przeprowadziła prelekcję na temat higieny nastolatków, w której wspomogła się obrazową i interesującą prezentacją. Spore zainteresowanie i ciekawość wzbudził przyniesiony przez panią sprzęt. Uczniowie mogli sobie nawzajem posłuchać bicia serca za pomocą profesjonalnego stetoskopu oraz zmierzyć ciśnienie. Ponadto zobaczyliśmy jak wyglądają probówki i inne drobne urządzenia do pobierania krwi.

Więcej…

 

218 marca 2019r. uczniowie klasy 4a wspólnie z wychowawczynią – panią Moniką Żak stworzyli Kodeks Młodego Ekologa. Kodeks był wynikiem lekcji godziny wychowawczej, podczas której dzieci wykonywały różnego rodzaju zadania mające na celu przede wszystkim rozwijanie świadomości ekologicznej dotyczącej zagospodarowania odpadów, ich segregowania oraz ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Podczas zajęć uczniowie poznali, bądź przypomnieli sobie, jakie są rodzaje odpadów, do jakich pojemników je segregować lub gdzie je oddawać oraz utrwalili sobie kilka fachowych określeń związanych z tym tematem, np. recykling, elektrośmieci, czy odpady wielkogabarytowe. Na lekcji zostały zastosowane metody aktywizujące, takie jak: burza mózgów, metoda obwodu stacyjnego, metody problemowe, zastosowania wiedzy w praktyce, zastosowanie multimediów (filmik „Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci”).

Więcej…

 

22 marca obchodzono Światowy Dzień Wody. Dzień obchodzony jest od 1993 roku. Datę zatwierdziło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.
Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 1 powstała prosta instalacja wykonana przez uczniów klasy 7a na lekcji plastyki. Instalacja miała rozbudzić poczucie odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Do wykonania instalacji wykorzystano min. materiały z recyklingu.
dzienwody19

 

SP1 - Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzono Światowy Dzień Wody. Dzień obchodzony jest od 1993 roku. Datę zatwierdziło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach aktywnie uczestniczy również Unia Europejska.

Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 1 powstała prosta instalacja wykonana przez uczniów klasy 7a na lekcji plastyki. Instalacja miała rozbudzić poczucie odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Do wykonania instalacji wykorzystano min. materiały z recyklingu.

 

8Dnia 26 marca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się II Międzyszkolny Turniej w Zbijaka klas I-III. W turnieju wzięły udział 4 drużyny 10-osobowe z mławskich szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa  nr 7 i Katolicka Szkoła Podstawowa. Gra była bardzo zacięta, zespoły walczyły dzielnie.
Ostateczne wyniki:

 • I miejsce - SP nr 6
 • II miejsce – SP nr 1
 • III miejsce – KSP
 • IV miejsce – SP nr 7

Więcej…

 

6Od początku grudnia uczniowie klas starszych, podczas długich przerw mogą aktywnie spędzać czas w sali gimnastycznej. Pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego p. Kieglerskiego i p. Dobrowolskiego uczniowie klas VI – VIII rozgrywają według ustalonego harmonogramu międzyklasowe mecze piłki nożnej i piłki ręcznej. Aktywne przerwy w naszej szkole dają uczniom odprężenie i relaks po intensywnym wysiłku umysłowym. W pozytywny sposób rozładowują złe emocje i stres, uczą dyscypliny i odpowiedzialności. Dzięki tej aktywności ruchowej w czasie przerw uczniowie mają możliwość rozwijania pasji sportowej i doskonalenia sprawności fizycznej. Aktywne przerwy to również super pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie po lekcjach, które wymagają od nich skupienia i siedzenia w ławce. Ci co nie grają, dopingują koleżanki i kolegów ze swoich klas. To przedsięwzięcie sportowe ma również inny wymiar, a mianowicie wszechstronny rozwój psychofizyczny ucznia, co jest spójne z programem wychowawczym naszej szkoły.

Więcej…

 

2W poniedziałek 25 lutego 2019r. uczniowie klasy 4a gościli na godzinie wychowawczej policjantkę z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Młodsza Aspirant Aneta Prusik opowiedziała uczniom o zawodzie policjanta, przedstawiła strukturę organizacyjną policji oraz stopnie służbowe. Spore zainteresowanie i ciekawość,  zwłaszcza wśród chłopców wzbudziły pojazdy policyjne, mundury, broń oraz inny sprzęt. Pani Aspirant porozmawiała również z uczniami na temat spotkań z nieznajomymi, w tym spotkań w Internecie i wyświetliła bardzo konkretny film przedstawiający udział dzieci w tego typu sytuacjach i zagrożeniach. Policjantka zapoznała również uczniów z karami, jakie mogliby ponieść oni i ich opiekunowie w przypadku różnego rodzaju wykroczeń. Spotkanie na długo zapadnie w pamięciach uczniów, którzy z uwagą słuchali, oglądali i aktywnie uczestniczyli w lekcji.

Więcej…

 

3W dniach 21 i 22 lutego 2019r. odbyły się warsztaty z panią Agatą Dereszewską - technologiem żywności  nt. „Dla każdego coś zdrowego – czyli lekcja o piramidzie zdrowego odżywiania”. Pani dietetyk przeprowadziła zajęcia dla uczniów kl. I – V na temat zdrowego odżywania w ramach programu ogólnopolskiego „Program dla szkół”. Prowadząca przedstawiła dzieciom piramidę zdrowego odżywania, zorganizowała gry i konkursy dla dzieci, wykorzystując kolorowe ilustracje, karty edukacyjne. Uczniowie dużo dowiedzieli się na temat, jak należy zdrowo się odżywić, a także, jak ważny jest ruch w życiu człowieka.
Dnia  22 lutego odbyło się spotkanie z dietetykiem z klasami ósmymi w ramach doradztwa zawodowego.

Więcej…

 

3Dnia 25.01.2019 roku na zajęcia edukacji dla bezpieczeństwa do klas 8 zostali zaproszeni strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Przeprowadzili lekcję na temat: Zatrucie czadem i pierwsza pomoc. Czad inaczej zwany tlenkiem węgla jest wyjątkowo niebezpieczny. Nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny i bezwonny. Powstaje podczas spalania. Najczęściej dochodzi do zatruć tym gazem w okresie grzewczym. Strażacy powiedzieli, że bardzo ważne są przeglądy instalacji grzewczej, głównie pieców gazowych. Niezbędna jest również sprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach. Zachęcali do zakupu specjalistycznych czujników wykrywających czad, gdyż mogą one uratować życie.

Więcej…

 

8W dn. 19 lutego b.r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs w Aerobiku Grupowym. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości poprzez poszerzanie wewnętrznych doznań i przeżyć artystycznych oraz propagowanie aerobiku, jako formy aktywności sportowo – rekreacyjnej w czasie wolnym. Do konkursu przystąpiło sześć drużyn z klas: IVa, IVb, Va, Vb, VIb i VIIa. Oceniając pokazy aerobiku jury brało pod uwagę jego wartość techniczną i wartość artystyczną. Zgodnie z regulaminem konkursu prezentowane układy zawierały charakterystyczne dla aerobiku kroki, połączenia i sekwencje ruchowe  oraz elementy taneczne. Najwyżej został oceniony pokaz dziewcząt z klasy Vb. Drużyna z klasy Vb, występująca w składzie: Górna Aleksandra, Jaworska Wiktoria, Jędrzejewska Zofia, Libudzka Gabriela i Tuszyńska Maja otrzymała w nagrodę statuetkę.

Więcej…

 

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniu 24 stycznia 2019r. odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 spotkanie  dla uczniów kl. I-III z mł. asp. I. Karpińską, asp. szt. K. Staśkiewiczem z Mławskiej Policji Powiatowej. Spotkanie pt. "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych" miało charakter profilaktyczno-edukacyjny.
Funkcjonariusze przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupili się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegali przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Funkcjonariusze udzielili wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Przeprowadzone spotkanie zakończono dyskusją z uczniami.
Wszystkim wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

Bezpieczne ferie

 

10Bal karnawałowy dla uczniów to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni, który dostarcza wielu przeżyć i radości. W dniu 17 stycznia 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Bal Karnawałowy. W tym czasie sala gimnastyczna zamieniła się w wielką salę balową. Na początku Dyrektor ZPO1 – pani Janina Lampkowska powitała wszystkich uczestników balu i otworzyła „Bal Karnawałowy 2019” przez wystrzelenie konfetti. W dalszej części prowadzenie balu powierzono Didżejowi. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców, wszyscy wspaniale się bawili. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach prowadzonych przez organizatorów i uczennice ze starszych klas. Dziewczyny z klasy VIIa przygotowały układy taneczne do muzyki, które wykonywali wszyscy chętni uczniowie. Koleżanki z klas VIIIa i VIIIb poprowadziły wiele ciekawych konkursów dla dzieci młodszych i starszych. Były konkurencje sprawnościowe jak bieg z jajkiem, zabawa z krzesełkami oraz zabawy taneczne z balonem, na gazecie.

Więcej…

 

2Wolontariusze przypinali białe wstążki – to kampania przeciwko przemocy wobec kobiet.

Od 25 listopada do 10 grudnia na terenie powiatu mławskiego będzie prowadzona kampania „Biała Wstążka”. Jej organizatorem jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie w partnerstwie m.in. z Zespołami Interdyscyplinarnymi ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie.
W poniedziałek 3 grudnia chłopcy ze Szkolnego Koła Wolontariatu z Zespołu Palcówek Oświatowych Nr 1 w Mławie pod opieką pań: J. Bugaj, M. Drzewieckiej oraz M. Kwiecińskiej także przyłączyli się do akcji i przed zajęciami przypinali białe wstążki mężczyznom przyprowadzającym dzieci do przedszkola i szkoły.

Więcej…

 

Dnia  6 grudnia 2018 podczas szkolnych „Mikołajek” zastał rozstrzygnięty konkurs „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”. Wcześniej w bibliotece czytana była książka Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”.  Na podstawie wysłuchanych opowieści dzieci miały za zadanie wykonać ilustrację do książki albo komiks opowiadający historię dalszych przygód słodziaków.
Laureaci konkursu
Kategoria rysunek:

 • 1.Kacper Dzierzęcki kl.IIb
 • 2.Oliwia Osmańska kl.Ib
 • 3.Wiktoria Kołakowska kl.IIa

Kategoria komiks:

 • 1.Anastazja Rzeplińska kl.IIb
 • 2.Jgor Tkaczyk kl.IIb
 • 3.Sebastian Rengiewicz kl.IIb

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

111

 

 

4Andrzejki to czas wróżb i zabaw. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując w dniu 29 listopada dyskotekę. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. Uczestnicy tej zabawy bawili się przy muzyce przygotowanej przez  kolegów z klas ósmych i koleżanki z klasy VII a. Nasi szkolni didżeje zadbali, aby na imprezie nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Ulubiona muzyka uczniów sprawiła, że wszyscy bawili się z uśmiechem na twarzy. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe, które pobudzały wyobraźnię, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Więcej…

 

4Dnia 8 listopada 2018r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mławie po raz kolejny wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Ale zanim wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku zapoznali się z 12 zasadami zdrowego odżywiania.
Uczniowie klas I-III zaopatrzeni przez rodziców w potrzebne produkty: pieczywo, warzywa, sery, owoce oraz przybory, dokładnie umyli ręce. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy przy udziale i pomocy rodziców oraz wychowawczyń. Krojenie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem. Na deser zaś były pyszne jogurty, soczki, moc owoców z których wykonywane były: sałatki, surówki i szaszłyki.
To właśnie takie śniadanie daje moc, zarówno do pracy, jak i do zabawy. Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadania w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji.

Więcej…

 

2Dnia 20 września 2018r. w odbyły się spotkania uczniów klas pierwszych z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Głównym celem spotkania była rozmowa na temat: „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”. Funkcjonariuszka policji omówiła z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomiła jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku. Zachęcała pierwszoklasistów do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegała przed zabawami w pobliżu jezdni. Policjantka zwróciła się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa.

Więcej…

 

1Dnia 21 września uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 wzięli czynny udział w 25 edycji akcji „Sprzątanie świata -Polska 2018”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem  „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. W akcji brali udział uczniowie z klas I – VIII i najstarsze przedszkolaki. Uczniowie z klasy VIa z wychowawcą brali czynny udział w sprzątaniu mławskiego lasu. Organizatorem tej akcji było Nadleśnictwo Dwukoły.

Więcej…

 

We wrześniu 2015 roku rozpoczęliśmy realizację zadań z opracowanego w szkole programu „Nasze zdrowie - nasza sprawa” na okres 3 lat. Działania wszystkich podmiotów ukierunkowane były na zdobycie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Chcielibyśmy szkoły przyjaznej, bezpiecznej, która stwarzałaby warunki do wszechstronnego rozwoju całej społeczności szkolnej i proponowała zdrowy styl życia. W dniu 29 sierpnia 2018 r. odbyło się posiedzenie Kapituły przyznającej Wojewódzkie Certyfikaty Szkoła Promująca Zdrowie. Otrzymanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie stanowi wyróżnienie za wieloletnią systemową pracę szkoły w zakresie promocji zdrowia wszystkich członków społeczności szkolnej, zgodną z ideą programu Szkoła Promująca Zdrowie.

Po dokonaniu analizy dokumentacji, zapoznaniu się z rekomendacją Koordynatora oraz prezentacją kluczowych działań, decyzją Kapituły Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja dołączyła do grona certyfikowanych Szkół Promujących Zdrowie w województwie mazowieckim. Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie odebrała dyrektor J. Lampkowska w dniu 17 września 2018r. z rąk p. Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty p. Doroty Skrzypek.

Udało się ! Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za wspólny sukces!

1

certyfikat spz

 

Jedną z najbardziej lubianych przez dzieci form wychowania i nauczania są wycieczki szkolne.  Umożliwiają one  lepsze poznanie przez uczniów rzeczy i zjawisk, wpływają  na rozwój zdolności postrzegania, kształtują  wyobraźnię,  skłaniają  do krytycznego myślenia.  Podczas wycieczek dzieci  utrwalają  zdobytą  wiedzę i umiejętności ,kształtują postawy odpowiedzialności, punktualności, solidarności koleżeńskiej, przygotowują się  do działania w grupie, kształtują uczucia patriotyczne, zmysł estetyczny i wrażliwość ekologiczną.

Uogólniając, wszelkiego rodzaju wycieczki wywierają ogromny wpływ na oddziaływanie wychowawcze dzieci i młodzieży. Poprzez nie nasi wychowankowie  kształtują w sobie właściwe postawy. Turystyka pomaga w zdobywaniu i wzbogacaniu wiedzy oraz wielu pozytywnych umiejętności u młodych ludzi. Wywiera ogromny wpływ w społeczno – moralnym wychowaniu, uwrażliwia na piękno przyrody i sztuki, mobilizuje do poszukiwania ,,czegoś” nowego,  nieznanego, inspiruje do działania, rozwija wiedzę, sprawność fizyczną i wiele innych pozytywnych aspektów. 
W naszej szkole  odbywa się corocznie wiele wycieczek, które przybierają różne formy. W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie i nauczyciele wybrali się w wiele ciekawych miejsc, aby poszerzać i utrwalać wiedzę, umiejętności oraz  kształtować właściwe postawy.

 

Więcej…

 

Nasza placówka przywiązuje bardzo dużo uwagi do współpracy z rodzicami.
W jej ramach systematycznie odbywają się zebrania klasowe i dni otwarte.

Zebrania odbywały się:

 • 18 IX 2017 – klasy I, IV, VII; 19 IX 2017 – klasy II, III, V, VI – zebranie informacyjne;
 • 23 XI 2017 – klasy I – VII - zebranie informacyjne śródroczne
 • 1 II 2018 – klasy I – VII – zebranie podsumowujące pracę w I semestrze
 • 12 IV 2018 – klasy I – VII – zebranie informacyjne śródroczne

Dni otwarte maja na celu indywidualnie rozmowy rodziców z nauczycielami o wynikach w nauce i zachowaniu oraz o innych problemach dzieci.
Miały one miejsce: 19 X 17; 14 XII 17; 1 III 18; 17 V 18; 1 VI 2017 r.

Ponadto przy współudziale rodziców został przygotowany festyn z okazji DNIA DZIECKA i zakończenia PROGRAMU SZKOLY PROMUJĄCEJ ZDROWIE. Rodzice uczniów każdej z klas przygotowali tzw. stoły zdrowej żywności - poczęstunek dla wszystkich uczestników festynu, którzy degustowali sałatki, soki owocowo-warzywne i koktajle, wiosenne kanapki.

Szkoła daje rodzicom możliwość częstego kontaktowania się z nauczycielami. Są oni również włączani do działań prozdrowotnych szkoły, co skutkuje dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców realizowaną tematyką. Rodzice z przyjemnością i satysfakcją uczestniczyli w proponowanych formach aktywności, a dzieci z dumą i zadowoleniem przyjmowały udział swoich mam i tatusiów we wspólnych przedsięwzięciach.

 

5W naszej szkole w dniu 25 maja 2018 roku odbyło się przedstawienie klasy Ia pt. ,,Kaczka Dziwaczka". Widzowie mali i duzi mogli podziwiać świetną grę aktorów. Wspólnie spędzony czas był również okazją do refleksji i zabawy, które przybliżyły nam prawdę , że zdrowie to jedna z ważniejszych wartości w życiu człowieka. Uczniowie wyśpiewali ,,Piosenkę o zdrowiu" i rapując wyrecytowali wiersz pt. ,,Zdrowa wyliczanka". Nasza szkoła jest więc miejscem,  w którym wszyscy  uczymy się jak dbać o ten skarb - zdrowie.

Więcej…

 

Sondaż na podstawie ankiety ,,Zdrowy tryb życia".

Ankieta została przeprowadzona w maju 2018 roku. W badaniu brało udział 63 uczniów z klas IIIb , IIIc, i Ib. Pytania dotyczyły aktywności fizycznej i odżywiania.
Wyniki sondażu:
1. Spożywanie warzyw i owoców:
a) bardzo rzadko - 6,3%
b) czasami - 20,6%
c) często - 43%
d) codziennie - 38%
2. Czy chętnie uczestniczysz w zajęciach ruchowych:
a) nie - 11%
b) ćwiczę, bo muszę - 14%
c) czasami - 20,6%
d) bardzo chętnie - 62%
3. Zdrowy tryb życia:
a) nie - 0%
b)raczej nie - 1,5%
c) raczej tak - 28%
d) tak - 52,3%
e) nie wiem - 24%
4) Najwięcej informacji o zdrowiu dostarcza:
a) telewizja - 11%
b) Internet  - 15%
c) szkoła - 52%
d) czasopisma - 1,5%
e) inne - 24%
Z analizy sondażu wynika, że uczniowie mają świadomość wpływu na swoje zdrowie poprzez ruch, oraz przestrzeganie racjonalnej diety, spożywają owoce i warzywa. Budującym jest fakt, że uczniowie informacji o zdrowym stylu życia czerpią od swoich nauczycieli i rodziny.

 

2Wady postawy ciała u dzieci są w dzisiejszych czasach częstym problemem. Zachowanie prawidłowej postawy ciała jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na zdrowie kręgosłupa. W ramach realizacji Programu Szkoły Promującej Zdrowie 29 maja 2018 roku p. Joanna Tatuch zaprosiła do świetlicy szkolnej panią pielęgniarkę, która przeprowadziła z najmłodszymi uczniami pogadankę na ten temat. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zdrowe kości i mocny kręgosłup.

Więcej…

 

4Priorytet na rok szkolny: upowszechnianie i rozwijanie kompetencji czytelniczych!

Promocja biblioteki to oddziaływanie na czytelników w celu:

 • przekazania informacji o książkach i nowościach;
 • zwiększenia czytelnictwa;
 • wytworzenia pozytywnej opinii o dzielności biblioteki;

Promocja w bibliotece – przekazuje informacje o zbiorach, nowościach, konkursach czytelniczych, gazetkach, wystawach, imprezach czytelniczych, spotkaniach autorskich.

Więcej…

 

Na przełomie grudnia i stycznia zostały przeprowadzone zajęcia w kasach IV-VI na temat: „Jak być dobrym kolegą/koleżanką?”.

Prowadząca rozpoczęła zajęcia od przeczytania wiersza ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się „

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykając oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za próżno

Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą.

Następnie uczniowie podzielili się na grupy i wymieniali się spostrzeżeniami na temat swojej klasy, podali cechy pozytywne i negatywne swoich kolegów i koleżanek. Po przeprowadzonej konwersacji prowadząca dała im karteczki na których wypisali cechy dobrej koleżanki/ dobrego kolegi i cechy trudnej koleżanki/ trudnego kolegi.

 1

Więcej…

 

1Dla przywrócenia koncentracji uwagi na lekcjach i zlikwidowania zmęczenia czy też znużenia wywołanego lekcją, należy stosować przerwy śródlekcyjne. Nie na każdych zajęciach, w zależności od intensywności pracy uczniów są one stosowane. Mogą przybierać formę zwykłych ćwiczeń gimnastycznych, krótkich zajęć ruchowych połączonych z opowieścią  bądź też dramy. Często zajęcia śródlekcyjne tematycznie powiązane są z lekcją.
 Ich zadaniem jest odprężyć uczniów i zarazem uaktywnić do dalszej pracy.

Więcej…

 

1W klasach I – III  lekcje wychowania fizycznego  realizuje się w wymiarze trzech godzin lekcyjnych tygodniowo. Zajęcia odbywają się na dużej sali gimnastycznej, w małej salce i na boiskach szkolnych. Uczniowie korzystają z przyrządów gimnastycznych: piłki i piłeczki,  kółka ringo, szarfy, pachołki,
tyczki, piłki lekarskie,  itp. Zajęcia skłaniają uczniów do usprawniania własnej kondycji fizycznej, dobrej i mądrej rywalizacji oraz współpracy podczas gier i zabaw zespołowych. Muszą też dbać o bezpieczeństwo własne i kolegów. Ulubioną przez dzieci formą aktywności ruchowej są  tory przeszkód, wyścigi rzędów i szeregów oraz różnego rodzaju gry drużynowe, typu „Zbijak” w różnych kombinacjach  oraz  „Dwa ognie”.

Więcej…

 

6Systematycznie w ciągu całego roku szkolnego 2017/18 we wszystkich klasach młodszych odbyły się zajęcia związane z bezpieczeństwem dzieci w drodze do i ze szkoły. Celem spotkań było przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły.
Nauczyciele w rozmowach z dziećmi poruszali następujące zagadnienia:

 • Jak należy poruszać się po jezdni oraz w jakich miejscach prawidłowo ją przekraczać.
 • Jak rozpoznawać znaki drogowe i jak się do nich stosować.
 • W jaki sposób należy przewozić dzieci bezpiecznie do i ze szkoły.
 • Jak zachować się w miejscach oczekiwania na autobus szkolny. Wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas wsiadania, wysiadania i jazdy w autobusie szkolnym.
 • Jak należy zachować się podczas drogi do szkoły gdy idziemy sami, a zaczepi nas obca osoba.
 • Jak trzeba zachować się gdy jesteśmy sami w domu, a ktoś zapuka do drzwi, bądź usłyszymy nieznajomy głos w słuchawce telefonu.
 • Jaka rolę odgrywają elementy odblaskowe podczas drogi do szkoły na ubraniach i plecakach. W szczególny sposób omówiono  używanie odblasków po zmierzchu.

Więcej…

 

1Moduł: Higiena
Zadanie: Dbam o higiena własną
Temat: „Szczotka, pasta kubek … czyli higiena osobista każdego dnia”

Higieniczny tryb życia zależy w dużym stopniu od każdego człowieka. Zaniedbania higieniczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji dla naszego bezpieczeństwa. Uczniowie klasy IIIa a przypomnieli sobie te ważne zasady podczas lekcji na temat : „Higiena osobista – dlaczego musimy jej przestrzegać?”, w której oprócz wychowawcy klasy uczestniczyła pielęgniarka szkolna.
W trakcie zajęć  utrwalane były nawyki i umiejętności dotyczące higieny osobistej takie jak mycie rąk przed posiłkami, po wyjściu z toalety, po powrocie z dworu. Dzieci dowiedziały się o konsekwencjach nieprzestrzegania zasad higieny i chorobach z tego wynikających (zatrucia pokarmowe, choroby odzwierzęce, pasożytnicze). Pielęgniarka przypomniała, jak należy dbać o zęby, aby były zdrowe oraz jak jedzenie wpływa na ich stan. Zadaniem dzieci był także podział produktów na te, które mają pozytywny wpływ na stan uzębienia oraz te, które mogą powodować próchnicę. Zrozumiały, jak ważny jest dobór odpowiedniego stroju do rodzaju aktywności fizycznej oraz dbanie o higienę każdego dnia.

Więcej…

 

W SP1 odbywają się systematycznie szkolenia Rady Pedagogicznej dotyczące różnych aspektów życia szkolnego. Część z nich poświęcona jest tematyce bezpieczeństwa oraz kreowaniu możliwości do dobrego rozwoju dzieci i młodzieży.

 • 22.10.2016 r.  „Zagrożenia internetowe – telefon, niebezpieczne gry, infoholizm, cyberprzemoc”
 • 23 X 2017 – „Szanse czy zagrożenia – wpływ mediów na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym”
 • 14 XI 2017 - „Brak motywacji do rozwoju”

Więcej…

 

2Szkoła Podstawowa nr 1  jest najstarszą szkoła w naszym mieście, jednak dbałość o budynki szkolne oraz kompleks wypoczynkowo – sportowy sprawia, że uczniowie i pracownicy chętnie tu przebywają. Po oddaniu do użytku boisk sportowych oraz placów zabaw każda przerwa śródlekcyjna to wielka zabawa na świeżym powietrzu. Place zabaw przeznaczone dla młodszych dzieci są otoczone roślinnością dekoracyjną w postaci karłowatych drzew i krzewów. Od wczesnej wiosny pracownicy naszej szkoły dokonują zabiegów przy pielęgnacji zieleni oraz odnawiają sprzęt przeznaczony do zabawy. Stworzenie przyjaznego środowiska wokół szkoły zachęca do opuszczania murów szkolnych, zachęca do gier i zabaw.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj441
mod_vvisit_counterTen tydzień3393
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień6003
mod_vvisit_counterTen miesiąc14610
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc16805
mod_vvisit_counterRazem754038

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.227.2.246
,
Today: Sty 25, 2020