Kącik pedagoga
Nauczyciele
LogowanieOdliczanie
Do końca roku szkolnego zostało
.

religia12

Piosenka na wakacje
MTGD – „GÓRY Do GÓRY”
1. Piękny świat przemierzasz po maleńku.
Nagle STOP!
Jakiś mur, groźny cień.
Ach to strach, to wielka góra lęku.
Ale ty nie bój się, tylko wierz!
Jeśli takich gór nie da się przeskoczyć,
jeśli takich gór obejść nie da się:
Ref.: No to góry do góry,
dziecięca wiara,
może je w morze powrzucać zaraz.
Góry do góry
morze nie może się doczekać
na wielkie plum
2. Piękny świat przemierzasz po malutku.
Nagle STOP!
Znowu mur i ten cień.
Ach to żal, to wielka góra smutku
Ale ty otrzyj łzy, mocno wierz!
Ref.: No to góry do góry…
No to góry do góry,
dziecięca wiara,
może je w morze powrzucać zaraz.
Góry do góry
morze nie może się doczekać
na wielkie plum!

https://www.youtube.com/watch?v=sdQGqO9xuao

KOLOROWANKI DO PRZEDSZKOLA

 

Pan Jezus ofiarowuje się za nas we Mszy Świętej i karmi nas swoim Ciałem. W niedzielę i święta spotykamy się z nim i przyjmujemy Go do swojego serca.

1


Pana Jezusa możemy też spotkać w innych miejscach. Możemy zaprosić Go do naszych domów, na nasze osiedle, do szpitala, do szkoły, na nasz plac zabaw, wszędzie...
 

2

3

Niebawem będziemy przeżywać taki dzień, kiedy Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie wyjdzie ukryty w monstrancji z kościoła, aby pójść tam, gdzie stoją nasze domy, szkoły i szpitale. Przejdzie ulicami miast i wsi, aby dokładniej nam się przyjrzeć i pobłogosławić nas.

Boże Ciało.

4

 

Gienek Washable przedstawia


Piosenka  „Idzie mój Pan”

 Kolorowanki - POBIERZ

 

KATECHEZA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Drogie dzieci zapraszam Was na wycieczkę po krainie wiedzy
W niedzielę obchodziliśmy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Poniżej znajduję się link w którym znajdziecie wszystko o tej uroczystości

https://view.genial.ly/5ecf83e25173f90db7dc17a0/interactive-image-zeslanie-ducha-swietego-przedszkole

duch

modlitwa

Gołąbek z papierowego talerzyka
Oto instrukacja do wykonania gołąbka.

golobek
Pamiętaj, gołąb to symbol Ducha Świętego

 

Drogie przedszkolaki!
26 maja to bardzo ważny dzień. W tym dniu świętujemy Dzień Mamy. Pamiętajcie, że to Pan Bóg obdarował Was i Wasze mamy sobą nawzajem.  Niech Wasza miłość będzie okazywana nie tylko tego dnia, ale zawsze i codziennie. Słowo Kocham będzie bardzo pomocne w okazaniu miłości do swojej mamy.
Nie zapomnijcie również o Naszej Wspólnej Mamie, która się za nami wstawia u Pana Boga. To Maryja, która otacza nas swoim płaszczem.

oooo 420x219

Zadanie do wykonania!!!!!!!
Możecie swojej mamie ofiarować laurkę z piękną różą.

SZABLON - POBIERZ

Przygotowałam również dla Was opowiadanie o takiej właśnie dumnej róży. Zachęcam do wspólnego czytania.

DUMNA CZERWONA RÓŻA

ROZAPewnego pięknego wiosennego dnia w lesie rozkwitła czerwona róża. Rosło tam wiele gatunków drzew i roślin. Kiedy róża się rozejrzała, rosnąca w pobliżu sosna powiedziała: „Jaki piękny kwiat. Chciałabym wyglądać tak pięknie.” Na co inne drzewo odpowiedziało: „Droga sosno, nie smuć się, nikt nie może mieć wszystkiego”.
Róża odwróciła się i powiedziała: „Wygląda na to, że jestem najpiękniejszą rośliną w tym lesie”. W odpowiedzi na te słowa słonecznik podniósł żółtą głowę i zapytał: „Dlaczego tak mówisz? W tym lesie jest wiele pięknych roślin. Jesteś tylko jedną z nich.” Czerwona róża odpowiedziała: „Przecież widzę jak wszyscy patrzą na mnie i mnie podziwiają”. Potem róża spojrzała na kaktusa i powiedziała: „Spójrz na tę brzydką roślinę pełną kolców!”
Słysząc to sosna powiedziała: „Czerwona różo, cóż to za słowa? Kto może powiedzieć, czym jest piękno? Ty też masz przecież kolce”.
Dumna czerwona róża spojrzała ze złością na sosnę i powiedziała: „Myślałam, że masz dobry gust! W ogóle nie wiesz, czym jest piękno. Nie można porównywać moich kolców z kolcami kaktusa.”
„Cóż za dumny kwiat” – pomyślały drzewa.
Róża próbowała odsunąć korzenie od kaktusa, ale nie mogła się ruszyć. Z upływem dni czerwona róża patrzyła na kaktusa i mówiła obraźliwe rzeczy, takie jak: „Ta roślina jest kompletnie bezużyteczna”, albo: „Jak mi przykro, że rosnę tuż obok niego”, albo: „On szkodzi mojemu wizerunkowi, w moim otoczeniu powinny być tylko piękne rośliny”; a czasem nawet: „Jak ci nie wstyd, że w ogóle tutaj rośniesz!”
Kaktus nigdy się nie denerwował, nie odpowiadał przykrymi słowami. Czasem tylko próbował coś nieśmiało powiedzieć, żeby zmienić sposób myślenia róży, np.: „Bóg nie stworzył żadnej formy życia bez celu”.
Wiosna minęła i zrobiło się bardzo ciepło. Deszcz nie padał już od wielu dni i życie w lesie stało się ciężkie, ponieważ roślinom i zwierzętom zaczął dokuczać brak wody. Czerwona róża zaczęła więdnąć.
Pewnego dnia róża zobaczyła, jak wróble wbijają dzioby w kaktus, a następnie odlatują odświeżone. Nie wiedziała co się dzieje i zapytała sosnę, co robią ptaki. Drzewo wyjaśniło, że ptaki otrzymały od kaktusa wodę. „Czy to nie boli, gdy tak robią dziury w kaktusie?” zapytała róża.
„Tak, ale kaktus nie lubi patrzeć, jak ptaki cierpią i lubi im pomagać”, odpowiedziała sosna.
Róża ze zdumieniem otworzyła oczy i powiedziała: „Kaktus ma wodę?”
„Tak, ty też możesz z niego pić. Wróbel może przynieść ci wodę, jeśli poprosisz kaktusa o pomoc”, dodała sosna.
Czerwona róża była zbyt zawstydzona swoim zachowaniem i słowami, które mówiła o kaktusie lub bezpośrednio do niego, by prosić go o wodę. W końcu jednak była już tak wyczerpana, że poprosiła kaktusa o pomoc. Kaktus uprzejmie się zgodził, a ptaki napełniły dzioby wodą i podlały korzenie róży. W ten sposób róża nauczyła się lekcji i już nigdy nikogo nie oceniała po wyglądzie.


PAMIĘTAJ!
Wszystkich nas stworzył Bóg. On patrzy na nasze serca i kocha nas wszystkich bez względu na to jacy jesteśmy i jak wyglądamy. Takiej miłości chce również nauczyć i nas. Miłości do Niego i do innych ludzi. Nie oceniaj innych po wyglądzie, ani po tym co mają. Szanuj i kochaj innych ludzi traktując wszystkich tak samo, traktując ich jak dzieci Boże, które nasz Ojciec kocha i które chce zbawić.

Posłuchaj i spróbuj nauczyć się tej piosenki o Naszej Mamie Maryi 

Katecheza


Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy, ponieważ w tym miesiącu wielbimy Maryję. Wiecie, że Maryja to Matka Pana Jezusa. To ona wyraziła zgodę na bycie mamą Jezusa. Kiedy przyszedł do Niej anioł, powiedziała „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”

A kiedy Pan Jezus umierał na krzyżu powiedział, że od tej pory jest Matką wszystkich ludzi. Pamiętajcie o tym!!! Często z Nią rozmawiajcie i proście o Jej wstawiennictwo.

Z pomocą rodziców możecie dowiedzieć się wielu ważnych informacji o Naszej Matce Maryi.

Kliknij na link pod obrazkiem a potem kolejno na serduszka.

ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY!!!!!

maria 420x405

 

https://view.genial.ly/5eb1839494fd8d0d87def795/interactive-image-majowe-5-6-latki?fbclid=IwAR3m4XOLqXVhAuwr-fywiZhvbtfUj5tw0AaGzDY0X1ZJG5jYrgpPSgd5SrQ

Kolorowanka - "Maryja"

 

 

Opowiadanie

Ania wróciła ze szkoły bardzo smutna. Weszła do kuchni, gdzie jej mama coś szykowała. Córka zaczęła się skarżyć na swój zły dzień. A ten dzień był naprawdę zły! Najpierw jej najlepszy kolega obraził się, bo nie pozwoliła mu ściągnąć od siebie na matematyce, potem dostała złą ocenę z polskiego, a na koniec dowiedziała się, że jej najlepsza przyjaciółka wyprowadza się do innego miasta. Ten dzień to jedna wielka katastrofa. Jak ma sobie z tym wszystkim poradzić? I dlaczego ją to spotyka?!

kefrin

W czasie, gdy Ania skarżyła się na swój ciężki los, jej mama robiła ciasto. Kiedy córka skończyła mówić, spytała dziewczynki czy chciałaby zjeść coś dobrego. Ania z małym uśmiechem odpowiedziała: „Oczywiście mamo, uwielbiam twoje ciasto”.
Mama zaproponowała: „Proszę, weź sobie trochę margaryny”.
„Fuj”, odpowiedziała Ania.
„A może kilka surowych jajek?”, pyta dalej mama.
„Okropieństwo!”, powiedziała dziewczynka.
„A może zjesz parę łyżek mąki? Lub łyżeczkę proszku do pieczenia?”
„Mamo, ależ to jest paskudztwo! Dlaczego dajesz mi to do zjedzenia? Tego nie da się jeść!”
Na co mama odpowiedziała: „Tak, wszystkie te rzeczy same w sobie wydają się niedobre. Ale kiedy są odpowiednio połączone, a potem upieczone, tworzą cudownie pyszne ciasto!”
 
PAMIĘTAJ!
Czasami zastanawiamy się: „Dlaczego mnie to spotyka?” lub „Dlaczego Bóg dopuścił do tego?” Czasami jednak przechodzimy przez trudne chwile, żeby na koniec wyszło z tego coś wspaniałego. Bez względu na to, przez co przechodzimy, Bóg zawsze jest z nami i nas wspiera. Doświadczenia nas kształtują i wychowują, ale przede wszystkim uczą nas ufać Bogu!
 
ZOBACZ W BIBLII:
„Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o Nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki!” Przypowieści Salomona 3,5-6.

kerfin2

Piosenka „Najłatwiejsze ciasto w świecie?”Ciasto z owocami – propozycja na wspólną pracę z rodzicami


Składniki:

  • 4 duże jajka, białka i żółtka oddzielnie
  • 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • pół szklanki oleju rzepakowego (125 ml) lub roztopionego, przestudzonego masła
  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • kilka kropel ulubionego aromatu lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • 500 – 600 g dowolnych owoców (u mnie truskawki)*
  • cukier puder do oprószenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć.
Do misy miksera wbić białka i ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając stopniowo cukier, co ważne – łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Powinna powstać gęsta, błyszcząca piana. Dodać żółtka i zmiksować do połączenia. Do miksowanej masy strużką wlewać olej, nie zaprzestając miksowania. Dodać aromat i ubić. Piana zmniejszy swoją objętość, jednak nadal będzie bardzo gęsta.
Do tak przygotowanej piany dodać przesianą mąkę z proszkiem, wymieszać delikatnie szpatułką, do połączenia.
Formę z odpinaną obręczą o średnicy 23 – 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Przełożyć do niej ciasto, wyrównać. Na górę wyłożyć owoce, wciskając je lekko do środka (u mnie – truskawki były do połowy zanurzone w surowym cieście).
Piec w temperaturze 175ºC przez około 1 godzinę lub do tzw. suchego patyczka.
Ciasto wystudzić, oprószyć cukrem pudrem.


* Postępowanie z mrożonymi owocami: dodajemy ich maksymalnie 500 g, nie ma konieczności wcześniejszego rozmrażania. Oprószamy je mąką pszenną. Ciasto z owocami mrożonymi będzie się piekło dłużej niż takie samo ciasto z owocami świeżymi.
Smacznego :-).

kefrin3 

 

Katecheza

Temat: List od Pana Boga

Kochane przedszkolaki w tym tygodniu porozmawiamy o najważniejszej księdze w życiu człowieka. Tą księgą jest Pismo Święte. Zawarte są w nim słowa Pana Boga, które mówi do nas, a więc cała księga, to taki długi list od Pana Boga do wszystkich ludzi.

Kiedy ktoś wysyła do was list do was, to wasi rodzice ten list czytają. Pan Bóg też bardzo by chciał, aby Jego list był odczytany.

Poproście swoich rodziców, aby w tym tygodniu (a jest to tydzień biblijny) każdego dnia przeczytali wam fragment tego listu.

biblia

bibliaa

  • Bajka o Biblii - zachęcam do wspólnego oglądania: 

 

 

 

 

 

Opowiadanie
Nie wstydzę się, że jestem chrześcijaninem!

religia

Mama Grzesia otworzyła piekarnik i wyjęła ciasto, które upiekła na małą uroczystość swojego syna. Dzisiaj w szkole Grześ miał być przed wszystkimi uczniami i nauczycielami wyróżniony za niezwykły czyn, którego dokonał ratując dwójkę małych dzieci przed utonięciem w pobliskim jeziorze. Tydzień wcześniej, w drodze ze szkoły do domu, Grześ był świadkiem jak dwójka dzieci wpadła do jeziora i zaczęła się topić. Wskoczył za nimi do wody i wyciągnął je na brzeg, tym samym ratując im życie.
Mama Grzesia postawiła ciasto na stole w kuchni i właśnie miała nakładać na nie krem czekoladowy, gdy Grześ wpadł do domu, rzucił swoją torbę z książkami na podłogę i krzyknął niemal płacząc: „dzisiejszy dzień był najgorszy w całym moim życiu! Żałuję, że w ogóle poszedłem dzisiaj do szkoły!”
„Grzesiu, co się stało? Czy szkoła nie zorganizowała spotkania, na którym miałeś być wyróżniony i nagrodzony?”, spytała mama. „Tak, zrobili to i od tego momentu całe moje życie legło w gruzach!”
„Dlaczego tak mówisz?” spytała mama podstawiając mu krzesło, żeby usiadł. „Usiądź i opowiedz mi wszystko po kolei.”
“No cóż”, zaczął Grześ, “gdy wracałem na swoje miejsce po otrzymaniu nagrody, Dominik, szkolny rozrabiaka, podstawił mi nogę.”
„Oj!”, zareagowała mama.
„Nie przewróciłem się całkiem na ziemię ale ludzie zaczęli się ze mnie śmiać. Potem kiedy podszedłem do Pawła, mojego najlepszego przyjaciela, żeby usiąść, ten w ostatniej chwili odsunął moje krzesło i przewróciłem się z hukiem na podłogę! Wszyscy w sali się ze mnie śmiali!”
“To okropne!” powiedziała mama.
“To jeszcze nie wszystko!” mówił dalej Grześ. „Od tego momentu wszyscy w szkole zaczęli ze mnie żartować. Wołali „zarozumialec” i twierdzili, że tak wysoko zadzieram nosa, że zasłużyłem na to, żeby się wywrócić na ziemię. Dlaczego nagle wszyscy stali się moimi wrogami? Nawet moi najlepsi przyjaciele, Paweł, Andrzej i Piotrek śmiali się ze mnie i żartowali sobie. Nie zrobiłem niczego złego! Ja tylko uratowałem dwójkę dzieci!”
Wtedy mama przypomniała Grzesiowi parę historii z Biblii: o Hiobie, od którego odwrócili się przyjaciele, o Dawidzie, którego prześladował Saul i wreszcie o Jezusie, z którego też wielu ludzi się wyśmiewało. Z Jezusa, który pomagał ludziom, który ich leczył i który w końcu umarł za nas  wszystkich, również za tych, którzy wyśmiewali się z Niego nawet pod krzyżem.
Po wysłuchaniu tych historii Grześ powiedział do mamy: „jutro, gdy pójdę do szkoły, będę chodził z podniesioną głową, uśmiechnięty i dumny, że jestem chrześcijaninem.”
 
PAMIĘTAJ!
Nie wstydź się tego, że jesteś chrześcijaninem. Jeżeli ktoś się z Ciebie śmieje, bo wierzysz   w Boga, czytasz Słowo Boże i chodzisz do kościoła to przypomnij sobie bohaterów Biblii i sam bądź bohaterem wiary! Bez względu na to co inni o Tobie mówią, zawsze bądź dumny z tego, że wierzysz w Boga, w Jego Słowo i że starasz się postępować zgodnie z Jego wolą.
 
ZOBACZ W BIBLII:
„A lud stał i przyglądał się. Przełożeni zaś naśmiewali się, mówiąc: Innych ratował, niechże ratuje samego siebie, jeżeli jest Chrystusem Bożym, tym wybranym.” Ewangelia Łukasza 23,35

KARTY PRACY - DO POBRANIA

rel

MTGD – „GÓRY Do GÓRY”

1. Piękny świat przemierzasz po maleńku.
Nagle STOP!
Jakiś mur, groźny cień.
Ach to strach, to wielka góra lęku.
Ale ty nie bój się, tylko wierz!

Jeśli takich gór nie da się przeskoczyć,
jeśli takich gór obejść nie da się:

Ref.: No to góry do góry,
dziecięca wiara,
może je w morze powrzucać zaraz.
Góry do góry
morze nie może się doczekać
na wielkie plum

2. Piękny świat przemierzasz po malutku.
Nagle STOP!
Znowu mur i ten cień.
Ach to żal, to wielka góra smutku
Ale ty otrzyj łzy, mocno wierz!

Ref.: No to góry do góry…

No to góry do góry,
dziecięca wiara,
może je w morze powrzucać zaraz.
Góry do góry
morze nie może się doczekać
na wielkie plum!

 

Drogie  Przedszkolaki, dziś poznacie kogoś wyjątkowego.

To św. Faustyna Kowalska, bardzo kochała Pana Jezusa, a nawet spotkała Go na ziemi, często z Nim rozmawiała, aż w końcu poprosił ją, żeby namalowała obraz. Faustyna nie umiała malować, ale znalazł się pewien malarz, który według wskazówek siostry Faustyny namalował ten piękny obraz.
Siostra Faustyna miała również zadanie przekazania ludziom, że Bóg  bardzo nas kocha i obdarza nas wielkim miłosierdziem. W najbliższą niedziele będziemy świętować Niedzielę Bożego Miłosierdzia. To właśnie dzięki Faustynie ta niedziela tak się nazywa.
Zobaczcie jak wyglądał.

jut

Krótka historia z życia siostry Faustyny.

faustyna

https://www.youtube.com/watch?v=apqMGz_phts&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1ct-RuwT9bMDdwf4vJkgLqt1ElfYvH3qhstCb74osy4ewyESD4yjtWdRg

Materiały do pracy z dziećmi:

Piosenka "Faustyna"


Ref:
Cud malina to siostra Faustyna,
Cud malina to siostra Faustyna! 

Bóg o nas myśli, Bóg kocha nas,
zależy mu, by nie upadł żaden z nas.
Gdyby jednak zdarzyło się,
że komuś noga powinie się...

Niech zapamięta, Bóg kocha nas
i Faustynę posyła nam.
To ona dzielnie każdego dnia
pisała o tym, że Bóg kocha nas!

Bóg o nas myśli, Bóg kocha nas,
godzina trzecia zbawia nas,
zbawia nas, zbawia nas

 

Katecheza

Temat: Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Modlitwa: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

Drogie Przedszkolaki, w niedzielę rozpoczęliśmy Wielki tydzień, każdy dzień w tym tygodniu ma odniesienie do ostatnich dni życia Pana Jezusa. My dziś powiemy sobie, co wydążyło się w czwartek i piątek. Prawidłowo powinnam powiedzieć Wielki Czwartek i Wielki Piątek. To bardzo ważne dni dla nas chrześcijan, a także na naszego Kościoła.

Wielki Czwartek – dzień, kiedy Pan Jezus po raz ostatni spożył ze swoimi uczniami posiłek. Wtedy to ustanowił Najświętszy Sakrament, inaczej Eucharystię, czy jeszcze inaczej Komunię Świętą. Właśnie to wydarzenie dało początek Mszy Świętej. Jest to również dzień ustanowienia Sakramentu Pokuty czyli Spowiedzi.

Wielki Piątek – Pan Jezus tego dnia przeszedł trudną drogę krzyżową i umarł za nas na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie ma Mszy Św. To jest jedyny dzień w roku, kiedy nie ma Mszy Świętej. Jest nabożeństwo i adoracja krzyża, wtedy wierni podchodzą do krzyża i całują Go. W tej dramatycznej sytuacji nie możemy uczestniczyć w tych nabożeństwach, ale zachęcam byście z rodzicami brali aktywny udział przez Internet.

Jeśli masz możliwość posłuchaj co jeszcze dzieje się w Wielki Czwartek.

rel1

https://www.youtube.com/watch?v=NP1aEBz5og8

rel2

https://www.youtube.com/watch?v=7_R_3qwGZGY

Modlitwa: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, na wieki wieków. Amen.

Materiały do pobrania

 

 

Kolorowanki3411 napisy sale religia

Opowiadania

Niedziela Palmowa

 

Drogie przedszkolaki pamiętajcie o modlitwie.

Pprzesyłam Wam propozycję, jedną już znacie a drugiej się uczcie.8b22c481377945f2c5a597202fecf74f


Modlitwa wieczorna


Dzień się już skończył
i noc się przybliża,
klękam przed Tobą
i robię znak krzyża.
Przepraszam za to,
co zrobiłem złego;
z radością oddaję,
co było dobrego.
O noc spokojną, Jezu,
bardzo Ciebie proszę
i szczerą modlitwę
do nieba zanoszę:
za mamę, tatę, babcię,
dziadka, brata, za kolegów,
sąsiadów, wszystkich
ludzi świata. Amen.


Modlitwa o dobry dzień(ta już nauczona)


Mój ukochany Boże,
wiem, że Ty wszystko możesz.
Z serca proszę Cię całego,
miej w opiece mnie małego,
naucz mnie żyć tak jak trzeba,
i zaprowadź mnie do nieba.
Amen.

 
ZPO nr 1 w Mławie
Reklama
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia
Szkoła Zdrowego Żywienia
Reklama
Zajęcia sportowe
Reklama
InstaLing
Reklama
Przedszkole z tradycjami
Reklama
Kreatywne przedszkole
Reklama
Reklama
Przedszkole Zdrowego Żywienia cert
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Promujemy sport
Reklama
Reklama
Statystyka gości
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj317
mod_vvisit_counterWczoraj402
mod_vvisit_counterTen tydzień1922
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2859
mod_vvisit_counterTen miesiąc9954
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc11184
mod_vvisit_counterRazem866548

Online (20 minutes ago): 7
Your IP: 54.237.183.249
,
Today: Wrz 24, 2020