W listopadzie br. w klasach VIIabc realizowany był program profilaktyczny „Debata”, który znajduje się na liście programów rekomendowanych. Prowadzili go specjaliści z Pracowni Szkoleniowej  „Krokus” z Krakowa.
Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, a dokładniej :

• wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
  • klasyfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
  • wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych -  osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych – rodziców i nauczycieli.

W „Debacie” wykorzystano  metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego:

• tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,
  • sondaż, którego celem jest modyfikowanie przekonań normatywnych,
  • przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,
  • „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem,
  • proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu,
  • zabawy dydaktyczne,
  • promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu),
  • praca grup nad „tym co nas może chronić”,
  • osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia jako dorosłego abstynenta,
  • sesja odpowiedzi na ewentualne pytania,
  • podsumowanie.

Program rozpoczął się i zakończył ankietą skierowaną do uczniów, której wyniki miały ukazać zmianę postawy uczniów po realizacji zajęć.

Your IP: 3.237.16.210
Today: Paź 23, 2021