1 420x315W październiku 2020r. psycholog szkolny Marta Drzewiecka realizowała w klasach IV program profilaktyczny „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Program oparty jest na animowanym filmie o tym samym tytule, którego bohaterami są różne postacie z bajek. Głównym celem programu było przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. W filmie został przedstawiony mechanizm uzależnienia, szkodliwości oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne).
Po projekcji filmu odbyła się kontrolowana dyskusja z uczniami. Podczas niej zwrócono szczególną uwagę na przyczyny i skutki uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania społecznego osoby uzależnionej.

1 420x315

2 420x315

Kontynuacją realizacji programu profilaktycznego Tajemnica zaginionej skarbonki były zajęcia przeprowadzone również przez szkolnego psychologa Martę Drzewiecką, nt. Umiem powiedzieć „Nie”.
Celem tych zajęć było:

• zapoznanie uczniów z definicją – asertywności,
  • poznanie różnych sposobów asertywnej odmowy,
  • rozwijanie umiejętności asertywnego odmawiania,
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą,
  • zrozumienie potrzeby udzielania sobie wzajemnej pomocy,
  • uświadomienie sobie, że są sytuacje, w których warto umieć odmawiać.

Na zajęciach uczniowie mieli możliwość poznać trzy postawy, które przyjmujemy w relacjach z innymi:

• postawa uległa (poddawanie się),
  • postawa agresywna (walka o swoje prawa, nieszanowanie praw innych),
  • postawa asertywna (szanowanie własnych praw i innych osób).

Podczas burzy mózgów wypisano, czym jest asertywność:

• prawo do bycia sobą,
  • prawo do własnego zdania,
  • dbanie o swoje dobro,
  • umiejętność wyrażania uczuć,
  • prawo do mówienia NIE temu, co jest dla mnie szkodliwe,
  • prawo do odmienności,
  • umiejętność w sposób zdecydowany i stanowczy powiedzenia NIE, nikogo nie urażając.

Następnie uczniowie poznali przykłady asertywnych zachowań. Mieli także za zadanie podać własne przykłady w odniesieniu do sytuacji, mających miejsce w ich klasie.
Psycholog przeprowadziła trening umiejętności mówienia NIE. Na zakończenie zajęć uczniowie  w grupach wykonali plakaty o tematyce uwzględniającej ostrzeżenia przed przyjmowaniem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych.
Zajęcia w połączeniu z programem Tajemnica zaginionej skarbonki były okazją do kształtowania umiejętności troski o własne bezpieczeństwo, zdrowie oraz więzi z innymi ludźmi, rozwijania samodzielnego i twórczego myślenia oraz wzmacniania pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny. Natomiast wykonywanie plakatów w grupach stworzyło możliwość nauki współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

3 420x315

4 420x315