aa

100 lat temu, w 1920 r. miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy doszło do decydującego starcia  Polaków z Rosjanami. Bitwa Warszawska była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Armii Czerwonej. Zwycięstwo pozwoliło w perspektywie kilku miesięcy na podpisanie korzystnego dla strony polskiej zawieszenia broni, a następnie formalnego zakończenia wojny w postaci traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r.
Bitwa  ta określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

„Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.”

Your IP: 3.228.10.17
Today: Wrz 25, 2020