118 listopada 2019r. wychowawcy klas piątych wraz z nauczycielami biblioteki zorganizowali spotkanie z mławianką – panią Wandą Tomczak, która była świadkiem wybuchu i uczestnikiem  II wojny światowej.
Jak się okazało, pani Wanda pamięta wiele szczegółów dotyczących tych trudnych dla Polski i Mławy czasów. Opowiedziała uczniom o czasach wojennych z perspektywy kilkuletniego dziecka jakim wówczas była. W swoich wspomnieniach pani Tomczak odniosła się do codzienności życia cywilów. Opowiedziała  między innymi o tym, jak funkcjonowała szkoła, czym zajmowały się dzieci w tych trudnych i niebezpiecznych czasach oraz jak przyjmowała Komunię Świętą i spędzała Wielkanoc.

Nasz gość ciągle podkreślał i uświadamiał uczniom fakt, że żyją w czasie pokoju, że mają możliwość uczenia się i  korzystania  z pełni dzieciństwa. Pani Wanda zwróciła się do swoich słuchaczy z apelem, żeby doceniali to, co mają teraz.  Na koniec dzieci zaśpiewały prelegentce piosenkę „Co to jest Niepodległość”, przekazały słowa wdzięczności oraz kwiaty. To było nie tylko wzruszające, ale bardzo pouczające spotkanie.

Your IP: 3.235.107.209
Today: Sie 09, 2020