3Misją naszego przedszkola jest stworzenie warunków, w których dzieci przygotowują się do życia poprzez aktywne zdobywanie wiedzy i umiejętności, przy wykorzystaniu pedagogiki dr Marii Montessori, w atmosferze wzajemnego szacunku i we współpracy z rodzicami. Dzieci z grupy „Słoneczka” pracują według tej metody.  Metoda ta daje dziecku szansę wszechstronnego rozwoju fizycznego i duchowego oraz kulturowego i społecznego, wspiera jego spontaniczną i twórczą aktywność. Celem metody jest rozwijanie indywidualnych cech osobowości, w formowaniu prawidłowego charakteru, zdobywaniu wiedzy, umiejętności szkolnych i współdziałania. Jest to realizowane poprzez pomoc dziecku w: rozwijaniu samodzielności i wiary we własne siły, wypracowaniu szacunku do porządku i do pracy, wypracowaniu zamiłowania do ciszy i w tej atmosferze do pracy indywidualnej i zbiorowej, osiąganiu długotrwałej koncentracji nad wykonywanym zadaniem, łączenie dzieci zróżnicowanych wiekowo w jedną grupę, co sprzyja wymianie zdolności i umiejętności, a jednocześnie ułatwia poznawanie reguł społecznych.

Dziecko potrzebuje odpowiednio przygotowanego otoczenia tak, aby mogło w nim odkrywać rzeczy, na miarę swojego wieku. Materiał montessoriański jest tak przygotowany i rozmieszczony w sali, aby tworzył uporządkowaną całość programową. Można podzielić go na następujące kategorie, które jednocześnie odpowiadają rodzajom prac w ciągu dnia:

• materiał do ćwiczeń z praktycznego życia, który związany jest z samoobsługą, dbałością o środowisko, kształci nawyk utrzymywania porządku i pozwala na zdobycie niezależności;
  • materiał sensoryczny, który poprzez poznawanie zmysłowe pobudza aktywność umysłową dziecka – pozwala na doświadczanie różnorodności kolorów, kształtów, zapachów, smaków czy rozmiarów;
  • materiały językowe służące do poznawania mowy oraz słowa pisanego;
  • materiał do matematyki skonstruowany tak, by dziecko przechodziło od konkretu do pojęć abstrakcyjnych;
  • materiał wychowania kosmicznego, czyli biologii, geografii czy astronomii, który ułatwia dziecku poznanie i rozumienie świata;
  • materiały artystyczne umożliwiające rozwój ekspresji muzycznej, plastycznej i zręcznościowej.

mod_vvisit_counterRazem681995

Your IP: 18.207.136.184